Editura Corint Matematica si explorarea mediului. Caietul elevului pentru clasa a II-a - Constanta Balan, Corina Andrei, Nicoleta Stan, Cristina Voinea

Editura: Corint

Autor: Constanta Balan, Corina Andrei, Nicoleta Stan, Cristina Voinea

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-793-417-5

Cod Produs: 9786067934175 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea insoteste manualul Matematica si explorarea mediului – clasa a II-a, Editura CORINT, elaborat de acelasi colectiv de autori si declarat castigator al licitatiei de manuale organizate de MEN in anul 2014.

De ce va recomandam CAIETUL ELEVULUI pentru clasa a II-a?

-  Continutul este in concordanta cu cel al manualului de Matematica si explorarea mediului pentru clasa a II-a, elaborat de acelasi colectiv de autoare, care a castigat cu cel mai mare punctaj concursul de proiecte de manuale scolare organizat de MEN in anul 2018.

-  Ofera un suport de lucru bine structurat, urmarind continuturile din programa scolara in vigoare, avand ca obiective: buna cunoastere si intelegere a materiei, formarea competentei de a rezolva sarcini de lucru diverse cu usurinta si placere.

-  Plecand de la premisa ca informatiile primite, mai ales la scoala, trebuie sa-l ajute in viata cotidiana, itemii propusi favorizeaza intelegerea si integrarea copilului in mediul inconjurator, social si natural.

-  Capitolele sunt ordonate gradual ca dificultate si sunt prezentate intr-un limbaj clar si coerent, intr-o grafica atractiva si bine proportionata.

-  Sarcinile de lucru imbina armonios continuturi teoretice cu activitati practice si cu exemple din mediul inconjurator.

-  Evaluarile contin itemi cu variante de raspuns, itemi cu raspuns unic, itemi de completare a enunturilor, jocuri matematice, proiecte etc.

-  Imbina traditionalul cu modernul, folosindu-se itemi care presupun interactivitate si conexiuni interdisciplinare. Acestia au ca scop stimularea creativitatii elevilor si a flexibilitatii gandirii, dorinta de a gasi solutii eficiente la solicitari diverse si de adaptare la nou, formarea gandirii critice si cresterea stimei de sine.
  • Matematica si explorarea mediului. Caietul elevului pentru clasa a II-a - Constanta Balan, Corina Andrei, Nicoleta Stan, Cristina Voinea

Constanta Balan, profesor titular in invatamantul primar, grad didactic I, metodist ISMB, membru in grupurile de lucru de specialitate CNEE (creare, administrare, evaluare teste nationale clasa a IV-a). Cu o vechime de 40 ani in invatamantul primar este initiator si membru al echipelor de lucru din proiecte educative, autor de manuale si auxiliare scolare.

CORINA ANDREI – profesor invatamant primar, grad didactic I, Scoala Gimnaziala nr. 24 din Bucuresti, autor de manuale scolare, de ghiduri metodologice si de auxiliare didactice, consilier in probleme de educatie, initiator si membru al echipelor de lucru pentru elaborarea de proiecte educative atat la nivel national, cat si international, organizator de concursuri de matematica, redactor al unei reviste internationale de matematica.

Nicoleta Stan, profesor titular in invatamantul primar la Scoala Gimnaziala nr. 307, sector 2, Bucuresti, grad didactic I, metodist ISMB, cu o vechime de 20 ani in invatamantul primar.

Cristina Voinea, profesor titular in invatamantul primar, grad didactic I, metodist ISMB, cu o vechime de 29 de ani la Scoala Gimnaziala nr. 46, sector 2, Bucuresti. Este coautor de manuale si auxiliare scolare.

De ce va recomandam CAIETUL ELEVULUI pentru clasa a II-a?