Editura Corint Laboratorul de acasa. Experimente - Silvia Olteanu, Stefania Giersch, Iuliana Tanur, Adriana Neagu, Elena Miclescu

Editura: Corint

Autor: Silvia Olteanu, Stefania Giersch, Iuliana Tanur, Adriana Neagu, Elena Miclescu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-088-136-0

Cod Produs: 9786060881360 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea Laboratorul de acasa. Experimente este structurata in trei capitole, I – Primii pasi in lumea stiintei (18 experimente/activitati practice); II – Exploratori ai lumii animale (40 de experimente) si III – Exploratori ai lumii vegetale (20 de experimente). Experimentele sunt pentru toate varstele, unele mai amuzante (pentru elevi de gimnaziu), iar altele de aprofundare a cunoasterii (pentru elevi de gimnaziu si de liceu), care se pot realiza acasa, cu materiale obisnuite.

Un experiment reprezinta o mica repetare a etapelor din istoria descoperirilor: observam, ne intrebam si, uneori, cautam si identificam raspunsuri. Emitem si verificam ipoteze, obtinem rezultatele care ne sunt confirmate sau infirmate. Pentru a fi siguri de veridicitatea rezultatelor, experimentul trebuie repetat in aceleasi conditii. Putem modifica anumiti factori si putem compara rezultatele. Urmeaza prelucrarea, analiza si interpretarea datelor, iar, la final, prezentarea concluziilor.

Autoarele au experimentat tot ce propun in carte, cu ajutorul unor copii isteti si curiosi, cu scopul de a „netezi” elevilor calea spre cercetare. Copiii pot realiza aceste experimente simple in „laboratorul de acasa”, experimente care sa le trezeasca dorinta de cunoastere. Si, poate, unul dintre ei, peste ani, va descoperi inca un miracol al vietii.
Silvia Olteanu -prof.gr.I, Colegiul National "Nichita Stanescu"din Ploiesti, inspector scolar la ISJ Prahova, judet care, in 2015, prin doamna Silvia Olteanu, a devenit initiatorul si organizatorul Concursului National de Biologie pentru elevii claselor V-VI „George Emil Palade”, competitie apreciata de elevii si profesorii participanti din tara.

Stefania Ghiersch este profesor la Colegiul Economic „Virgil Madgearu” din Ploiesti

Iuliana Tanur este metodist, mentor, formator, expert POSDRU, profesor la Colegiul National „Jean Monnet” din Ploiesti

Lucrarea este destinata elevilor de gimnaziu si de liceu.