Editura Didactica Publishing House Aplicatii ale noului curriculum pentru invatamantul prescolar. Ghid pentru cadrele didactice. Volumul I - Filofteia Grama, Mioara Pletea, Laurentia Culea, Elena Calin

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Filofteia Grama, Mioara Pletea, Laurentia Culea, Elena Calin

Anul publicării: 2009

ISBN: 978-606-802-705-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9786068027050 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea ofera un exemplu de abordare a celor sase teme anuale de studiu, prin prezentarea detaliata a unor proiecte tematice cu o durata de 1-5 saptamani. Fiecare proiect descrie toate etapele de organizare si desfasurare, astfel incat atat educatoarele debutante, cat si cele cu experienta sa inteleaga aplicarea noului curriculum. De asemenea, in material se regasesc descrieri ale unor scenarii zilnice sau a unor scenarii de activitati integrate.

Avem speranta ca lucrarea de fata va constitui un adevarat instrument de sprijin pentru aplicarea noului curriculum, studiat cu interes atat de colegele noastre, cat si de studentii sau profesorii universitari interesati de acest domeniu.

- Autoarele

Volumul I contine doua teme de studiu, "Cine sunt/suntem?" si Cand/cum si de ce se intampla?

Tema "Cine sunt/suntem?"
- Eu sunt unic
- Eu si familia mea
- Vitaminele - radacina vietii
- Invatam sa circulam, viata sa ne-o aparam
- Drepturile copilului

Tema Cand/cum si de ce se intampla?
- Apa si focul, prieteni sau dusmani?
- Primavara, anotimpul bucuriei
- Draga mea vacanta mare

- Autoarele

Tema "Cine sunt/suntem?"
- Eu sunt unic
- Eu si familia mea
- Vitaminele - radacina vietii
- Invatam sa circulam, viata sa ne-o aparam
- Drepturile copilului

Tema Cand/cum si de ce se intampla?
- Apa si focul, prieteni sau dusmani?
- Primavara, anotimpul bucuriei
- Draga mea vacanta mare