Editura Didactica Publishing House Pedagogia jocului si a activitatilor ludice - Horatiu Catalano, Ion Albulescu

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Horatiu Catalano, Ion Albulescu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-048-566-7

Cod Produs: 9786060485667 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea Pedagogia jocului si a activitatilor ludice se afla la a doua editie (prima editie a fost publicata in anul 2018), revazuta si adaugita cu continuturi care se circumscriu dezvoltarilor actuale din pedagogia jocului si se adreseaza unui public larg, format, pe de o parte, din cadrele didactice interesate de valorificarea deplina a jocului in procesul didactic, in activitatile didactice specifice curriculumului formal si nonformal, dar si studentilor, masteranzilor si doctoranzilor din domeniul Stiinte ale Educatiei, iar pe de alta parte, cititorului interesat de paradigmele multidimensionale ale fenomenului ludic, fascinat de joc la varsta copilariei si provocat de acesta la varsta maturitatii.

In paginile acestei lucrari ne dorim sa prezentam rezultatele unor cercetari realizate cu grade inalte de rigurozitate academica, identificate si selectate de noi din literatura de specialitate, care se circumscriu jocului din perspectiva pedagogica, dar si concluziile unor studii teoretice, studii observationale, rapoarte de cercetare, analize si metaanalize, discutii colegiale profesionale si parti ale unor discursuri sustinute de noi la diferite conferinte care au avut ca tema de dezbatere nevoia de reconsiderare a jocului din perspectiva didactica.