Editura Curtea Veche Tratamente si vindecari miraculoase. Editia a II-a - Jean Carper

Editura: Curtea Veche

Autor: Jean Carper

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0712-2

Cod Produs: 9786064407122 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Traim intr-o epoca in care numerosi oameni cred ca medicina moderna poate fi completata eficient cu metode traditionale de tratare a diferitelor afectiuni. Multi doresc sa gaseasca remedii alternative, nestiind insa foarte clar nici unde ar trebui sa le caute, nici la ce riscuri se expun daca le aleg.

Cartea Tratamente si vindecari miraculoase umple tocmai acest gol, oferind o ampla perspectiva, atat asupra a ceea ce in popor se cheama plante de leac, cat si asupra suplimentelor nutritive care exista pe piata. Jean Carper apeleaza in permanenta la studii si aduce dovezi stiintifice solide pentru a sustine utilizarea pe scara larga a unor remedii naturale (sau, dimpotriva, a evitarii acestora), initiind astfel un dialog constructiv intre medicina conventionala si cea alternativa.
  • Tratamente si vindecari miraculoase. Editia a II-a - Jean Carper

Jean Carper (nascuta pe 3 ianuarie 1932) este autoare de succes, redactor de ziar si o autoritate de prim rang in domeniul sanatatii si nutritiei. A scris 24 de carti, dintre care la Curtea Veche Publishing au aparut: Cum sa-ti pastrezi sanatatea creierului, Tratamente si vindecari miraculoase si 100 de metode simple prin care puteti preveni boala Alzheimer si tulburarile de memorie asociate varstei. A fost corespondent principal pe probleme de sanatate pentru CNN, perioada in care a primit pre-stigiosul premiu de televiziune ACE pentru o serie de reportaje despre cancerul cerebral.

A scris sute de articole pentru publicatii de pe tot cuprinsul Statelor Unite ale Americii si a aparut in numeroase programe de televiziune, printre care: Today Show, Good Morning America, Dateline si Extra.  Rubrica ei lunara, Eat Smart (Mananca inteligent) din suplimentul USA Weekend al Gannett’s Sunday, este preluata in 600 de ziare americane, cu peste 50 de milioane de cititori fideli.

A primit Premiul de Excelenta in Jurnalism pentru inovatoarea sa carte Cum sa oprim imbatranirea din partea Asociatiei Americane pe Probleme de Imbatranire, in cadrul careia a ocupat si functia de vicepresedinte. Este membra a consiliului consultativ al American Botanical Council, cea mai avizata entitate in domeniul plantelor medicinale. A absolvit Universitatea Wesleyan din Delaware, Ohio, din partea careia a primit un premiu pentru realizari deosebite in cariera.