Editura Creator Secolul pandemic. O istorie a contagiunii mondiale, de la Gripa spaniola la Covid-19 - Mark Honigsbaum

Editura: Creator

Autor: Mark Honigsbaum

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-029-277-7

Cod Produs: 9786060292777 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Inca de la pandemia de gripa spaniola din 1918, oamenii de stiinta au visat sa previna focarele de boli infectioase.
Cu toate acestea, in ciuda unui secol de progres medical, dezastrele virale si bacteriene continua sa ne ia prin surprindere.
De la ciuma pneumonica din Los Angeles si „febra papagalului” din Argentina pana la cele mai recente epidemii de SIDA, SARS, Ebola si Covid-19, ultimii 100 de ani au fost marcati de o succesiune de focare infectioase.
Secolul Pandemic expune limitele stiintei impotriva naturii si modul in care aceste crize globale sunt modelate in egala masura de microbi, cat si de oameni.
Mark Honigsbaum este istoric medical si jurnalist specializat in istoria si stiinta bolilor infectioase. In prezent, este lector principal la Departamentul de Jurnalism al City, Universitatea din Londra.

Honigsbaum a absolvit Universitatea Oxford in 1982 cu o licenta si un master in politica, filozofie si economie, apoi in 1984 s-a alaturat Consiliului National pentru Formarea Jurnalistilor ca jurnalist senior. In 2011 a primit titlul de Doctor in Filosofie (Istorie) de la Universitatea din Londra. In 2013, a primit o bursa de cercetare post-doctorala de la Wellcome Trust pentru a studia originile intelectuale ale ecologiei bolii.

Honigsbaum este un colaborator regulat la The Observer si The Lancet . Este autorul a cinci carti. Cea mai recenta, The Pandemic Century: One Hundred Years of Panic, Hysteria, and Hubris (Londra; New York: Hurst; Norton 2019) a fost desemnata una dintre cele mai bune carti ale anului in categoria „Sanatate” de Financial Times si o „Alegere a editorului” de catre New York Times . In iunie 2020 , WH Allen a publicat o editie de hartie revizuita sub noul titlu The Pandemic Century: A Global History of Contagion from Spanish Flu to Covid-19 . El este, de asemenea, autorulThe Fever Trail: In Search of the Cure for Malaria (Londra: New York: Macmillan; Farrar Straus si Giroux , 2001) si Living With Enza: The Forgotten Story of Britain and the Great Grip Pandemic of 1918 ( Macmillan , 2008), care a fost listata pentru cartea de stiinta a anului a Societatii Regale in 2009.

In plus fata de contributiile sale regulate la The Observer si The Lancet , Honigsbaum a fost publicat in Medical History , Social History of Medicine si History and Philosophy of the Life Sciences . La inceputul carierei sale, a lucrat ca reporter de investigatie si scriitor de lungmetraj la ziare precum Evening Standard , The Independent on Sunday , The Observer si The Guardian . In 1996, a condus o investigatie pentru Channel 4 Dispatches care a dezvaluit rolul M16 si Rolls Royce in rearmarea marinei argentiniene, incalcand sanctiunile britanice de atunci impotriva regimului Galtieri din Argentina. Raportarea sa pentru The Guardian despre atentatele sinucigase din Londra din 7 iulie 2005 a fost sursa unei teorii a conspiratiei de lunga durata conform careia atentatele au fost un eveniment in scena.

Munca sa include, de asemenea, animatii pentru muzee si platforme educationale bazate pe web.

In 2018 a sustinut prelegerea Henry Cohen despre istoria medicinei la Liverpool Medical Institution. In 2020, a sustinut o prelegere Bynum despre istoria medicinei pentru Societatea Regala de Medicina.