Editura ALL Harrison. Medicina Cardiovasculara - Joseph Loscalzo

ISBN: 978-606-587-128-1

Cod Produs: 9786065871281 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Totul despre medicina cardiovasculara, sub emblema HARRISON

Bolile cardiovasculare sunt afectiuni comune, dar cu potential devastator in tarile dezvoltate si in curs de dezvoltare, iar progresele inregistrate in terapie si preventie au imbunatatit in mod considerabil viata pacientilor. Medicina cardiovasculara este, asadar, de importanta cruciala in cadrul medicinei interne. „Harrison. Medicina cardiovasculara” prezinta spectrul complet al bolilor cardiovasculare, oferind cele mai noi cunostinte din domeniu intr-o maniera detaliata, cu sprijinul imaginilor color si cu rigoarea stiintifica specifica seriei Harrison.

„Nu exista o sansa sau o obligatie mai mare pentru un om decat aceea de a deveni medic. In ingrijirea celor suferinzi, medicii au nevoie de abilitati tehnice, pregatire stiintifica si compasiune. Cei care vor adauga intelepciune si curaj la aceste calitati vor deveni un sprijin real pentru semenii lor. Medicul nu trebuie sa ceara mai mult de la viata si nici sa accepte mai putin.”  Tinsley R. Harrison, 1950, www.harrisonsim.com

Lucrarea cuprinde:

44 de capitole semnate de experti de renume modial in care sunt descrise bolile cardiace congenitale, valvulopatiile, bolile coronariene, tulburarile de ritm cardiac, transplantul de cord, endocarditele, pericarditele, socul cardiogenic, boala vasculara hipertensiva, bolile aortei, hipertensiunea pulmonara etc.
5 capitole complete din renumitul DVD Harrison
4 atlase care cuprind electrocardiografia, imagistica non-invaziva cardiaca, revascularizarea percutanata si aritmiile cardiace
112 intrebari si raspunsuri pentru autoevaluare
o anexa cu valori de laborator de importanta clinica

Unic in aceasta carte: Casetele cu sugestii pentru abordarea pacientului, absolut utile pentru profesionistii aflati la inceput de cariera in domeniul medical.

Public-tinta: Lucrarea se adreseaza profesionistilor din domeniul medicinei cardiovasculare, indiferent de nivelul de pregatire la care se afla: medici cardiologi, rezidenti si asistenti la sectia de cardiologie, profesori si studenti, dar si clinicieni si alti profesionisti in ingrijirea medicala care cauta sa isi imbogateasca si sa isi actualizeze cunostintele.
  • Harrison. Medicina Cardiovasculara - Joseph Loscalzo

Joseph Loscalzo se bucura de recunoastere internationala, atat ca om de stiinta, cat si ca medic si profesor. Activitatea lui a fost recompensata cu o multitudine de premii. Este autor si coautor a peste 500 de articole stiintifice, a scris sau a editat 23 de carti si detine 27 de patente pentru descoperirile sale legate de oxidul nitric. In prezent, dr. Loscalzo este profesor de Teoria si Practica Medicinei la Harvard Medical School, presedinte al Departamentului de Medicina si sef de sectie la Brigham si Women's Hospital. De asemenea, este vicepresedinte al Brigham Biomedical Research Institute.

Totul despre medicina cardiovasculara, sub emblema HARRISON

Lucrarea cuprinde: