Editura ALL Bolile ORL ale copiilor pe intelesul parintilor - Cristina Maria Goanta

Editura: All

Autor: Cristina Maria Goanta

Pagini: 96 + 8 color

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-587-551-7

Cod Produs: 9786065875517 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ghid medical pentru parinti

Volumul de fata isi propune sa le ofere parintilor informatii-cheie despre afectiunile din sfera urechii, a nasului, a gatului. In acelasi timp, le ofera indrumare, astfel incat micutii lor sa nu sufere complicatii pe termen lung, iar episoadele acute sa dureze cat mai putin.

Ideea acestei carti s-a nascut chiar in cabinetul medical, in urma discutiilor pe care Dr. Cristina Maria Goanta le-a purtat cu numerosi parinti ingrijorati. In perioada copilariei, infectiile din sfera ORL au o frecventa ridicata, fiind o provocare constanta pentru acestia. In plus, experienta i-a aratat autoarei ca rezolvarea acestor probleme depinde de modul in care parintele intelege anatomia zonei si mecanismul bolii in sine. Astfel, poate fi mult mai receptiv la efectuarea completa si corecta a tratamentului, iar micutii pacienti au o evolutie favorabila.

De asemenea, cartea doreste sa ajute parintii sa isi dea seama daca afectiunile cu care se confrunta cei mici sunt ingrijoratoare si trebuie sa se prezinte la medic cat mai curand sau daca pot efectua un tratament simptomatic acasa.

Volumul este structurat in trei parti principale, aferente celor trei organe aflate in grija medicului ORL-ist: urechea, nasul si gatul. Exploreaza problemele ce apar cel mai frecvent la copii, abordand si alte doua teme de interes – tusea si febra. Pe parcursul cartii intalnim si descrieri anatomice ale zonelor mentionate. Acestea sunt clare si concise, pe intelesul celor ce nu au cunostinte de anatomie. Rolul lor este acela de a prezenta partile anatomice importante pentru ca parintii sa se familiarizeze cu termenii folositi in cabinetul de consultatie. Asa pot descifra mecanismele care duc la aparitia bolii, dar si diversele scheme de tratament propuse de medic.
  • Bolile ORL ale copiilor pe intelesul parintilor - Cristina Maria Goanta

Ghid medical pentru parinti