Editura National Anestezia in chirurgia oro-maxilo-faciala si stomatologie - Nicolae Ganuta, Ion Canavea, Adi A. Garfunkel, Alexandru Bucur, Ruxandra Cioaca, Cinel Malita

Editura: National

Autor: Nicolae Ganuta, Ion Canavea, Adi A. Garfunkel, Alexandru Bucur, Ruxandra Cioaca, Cinel Malita

Anul publicării: 2009

ISBN: 978-973-659-171-6

Cod Produs: 9789736591716 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Progresele realizate in ultimele decenii in stomatologie si chirurgia oro-maxilo-faciala se datoreaza nu numai folosirii unor tehnici si materiale noi, ci mai ales utilizarii pe scara larga atat a anesteziei locoregionale, cat si a anesteziei generale. Astazi niciun pacient nu mai este de acord cu formula „resemnarii“, cu acceptarea durerii, considerate pana nu demult ca inevitabila in efectuarea unor tratamente stomatologice oricat de banale. In acest context, anestezia in stomatologie s-a impus ca facand parte din terapia obligatorie in oricare dintre domeniile specialitatii. Tinand seama de aceste considerente, in mod firesc, s-au diversificat metodele, tehnicile, dar si substantele folosite, atat in anestezia loco-regionala, cat si in anestezia generala. Stomatologii sunt obligati sa foloseasca in mod curent anestezia in practica de cabinet si aceasta presupune o cat mai buna informare in domeniu.

De aceea, initiativa prof. dr. Nicolae Ganuta de a elabora o lucrare privind anestezia in stomatology este nu doar justificata, dar si necesara. Antrenand un colectiv de autori cu experienta in domeniu, lucrarea nu este doar o expunere de metode si tehnici de anestezie, ci se constituie intr-un indrumar pretios care ia in considerare terenul pacientului si afectiunea care impune anestezia, dotarea si experienta medicului si, nu in ultimul rand, substantele care se folosesc.

Aceasta lucrare le este utila nu numai studentilor sau rezidentilor, ci si practicienilor cu experienta, care, in practica de zi cu zi, se confrunta cu problemele ridicate de anestezie.
  • Anestezia in chirurgia oro-maxilo-faciala si stomatologie - Nicolae Ganuta, Ion Canavea, Adi A. Garfunkel, Alexandru Bucur, Ruxandra Cioaca, Cinel Malita