Editura Corint Stanley va fi bine, probabil - Sally J. Pla

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-973-12876-6-9

Cod Produs: 9789731287669 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Stanley se simte bine cu revistele sale de benzi desenate, despre care stie un milion de chestii. Ce se intampla in jurul sau, mai ales in haosul la scoala, ii creeaza stari de panica, fiindca este mult prea sensibil din punct de vedere senzorial. Dar Stanley isi gaseste alinarea inventandu-si propriul supererou, pe John Lockdown, si isi propune sa participe la Trivia Quest, o cautare de indicii in centrul orasului San Diego. Premiul cel mare: un permis de acces categoria VIP la Comic Fest, cea mai tare conventie de comicsuri din Statele Unite. In ziua cea mare, Stanley rezolva proba dupa proba. Pentru el, indiciile sunt floare la ureche, fiindca stie totul despre comicsuri, dar, ca sa duca la capat o veritabila cursa cu obstacole senzoriale, are nevoie de curaj si de ajutorul prietenilor, inclusiv al celui imaginar, John Lockdown.
O carte amuzanta si emotionanta, marca Sally J. Pla, despre un copil care descopera forta de a-si invinge temerile si care probabil va fi bine.
  • Stanley va fi bine, probabil - Sally J. Pla

Sally J. Pla a calatorit foarte mult si a trecut, impreuna cu cei trei baieti ai sai, prin toate locurile pe care le exploreaza si eroii acestei carti. Baiatul ei mijlociu este special si deosebit – ca Charlie – si cand era mic nu-i placeau schimbarea, mancarurile ciudate si miscarea continua.

Ea insasi a fost un copil putin ciudat, foarte nesigur, intr-o lume care are o perceptie ingusta despre ceea ce este numit „normal.” Stie ce inseamna sa te temi de aproape orice si sa alegi sa nu vorbesti si sa stai mereu singur. In copilaria era descrisa ca fiind prea sensibila, prea timida si prea tacuta.

Sally spune ca aceasta carte este cadoul ei din toata inima tuturor copiilor diferiti, pusi in situatii dificile, tarati in calatorii pe care nu le doresc. Este o carte despre acceptarea de sine si despre a invata cum sa te simti mai bine in mediul din jur. Are umor, suflet si pasari... multe pasari. (Charlie adora pasarile si crede cu tarie ca invatarea comportamentului acestora este cheia intelegerii naturii umane.)

A studiat literatura, a lucrat in presa si apoi in invatamantul public. A locuit in foarte multe locuri, inclusiv in Franta (pentru ca sotul ei este francez). Acum locuieste, impreuna cu familia si cainele lor mare si blanos, in sudul Californiei, in mijlocul unor livezi de lamai.

Mai multe despre cartile ei pe site-ul: sallyjpla.com.