Editura Universitara Ganduri de copil, in poezii, povesti si desene - Maria Budacia

15,50 Lei

ISBN: 978-606-28-1455-7

DOI: 10.5682/9786062814557

Anul publicării: 2022

Editura: Editura Universitara

Autor: Maria Budacia

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062814557 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
Picturile si desenele Mariei Budacia dau impresia unei pictorite pline de talent si de echilibru cromatic. Evolutia ei in pictura si desen merge pana la organizarea spatiului plastic cu forme expresive si armonii cromatice.
Mereu atenta la explicatiile mele despre compozitie si culoare, Maria este prezenta in cotidian cu un numar insemnat de expozitii si concursuri. Ea se inspira din natura si literatura. Cu forte sigure de exprimare artistice plastice, ea cucereste privitorul! Tonurile folosite sunt calde, lumina soarelui vine din interiorul compozitiei ca un mister.
Doresc ca aceasta publicatie sa fie o deschidere de drum pentru arta ei. Cred in viitorul ei artistic plastic!

Mariana PALEA, prof. coordinator al Cercului de Pictura din cadrul Clubului Copiilor Sector 1, Bucuresti

Maria Budacia este un suflet pur care ingemaneaza candoarea copilariei si nelinistile adolescentei, sincer indragostita de arta si fermecata de cuvinte.
Sunt convinsa ca aceasta prima publicatie a Mariei este inceputul unui drum minunat, plin de cuvinte, oameni si intamplari care sa rimeze intocmai cu dorintele si aspiratiile ei.

Oana DINU,
Profesor diriginte

• Ganduri de copil, in poezii, povesti si desene

MARIA BUDACIA

Caldura naucitoare / 47
Briosele delicioase / 49
Jocul amuzant / 50

Desi aflata la inceput de drum, Maria surprinde printr-o sensibilitate aparte.
Versurile si prozele ei scurte abunda in imagini pline de candoare. Apropierea fata de natura se face simtita inca din primele randuri, iar cititorul este atras intr-un univers luminos, care delecteaza prin descrierile ghiduse, intocmai ca intr-un joc al copilariei. Soarele si Luna, stelele si muntii capata proportii magice, de basm, asa cum numai imaginatia unui copil poate crea.
Regasim, de asemenea, printre compozitiile Mariei si scene din viata de zi cu zi, prezentate firesc, cu lejeritate, dar care au un miez ascuns. Aceste mici instantanee cu talc dezvaluie o anume maturitate incipienta si un potential creativ care promite sa se dezvolte in ritm alert.
Acest volum de debut, atat de armonios in constructia sa, este insotit si de desenele autoarei, ceea ce nu face altceva decat sa incante cititorul, oferindu-i si o cale vizuala de acces catre un imaginar atat de ingenuu.
Printre randurile scrise de Maria eu o intrevad deja pe scriitoarea de maine, cea care traieste cu intensitate orice emotie si are apoi curajul de a asterne totul pe hartie.
Cartea de fata se adreseaza atat cititorilor mici, cat si celor mari. Pentru noi, cei din urma, este o lectura ce poarta aroma dulce a copilariei, cand timpul parea ca sta in loc, iar viata era doar o aventura pe cale sa inceapa. Si poate ca tocmai din acest motiv este o lectura pretioasa: ni se aminteste cat de important este sa visam.

Miruna Vasilita,
scriitoare