Editura Katartis Cand acasa nu mai e acasa - Susie Morgenstern

ISBN: 978-606-9677-59-9

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069677599 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Schimbarile sunt mereu pline de provocari, mai ales cand esti mic.

Ce invatam din cartea Cand acasa nu mai e acasa

Lucrurile se schimba in jurul nostru, iar noi putem doar sa ne adaptam.

Atunci cand parintii iau decizia de a se muta intr-un spatiu mai mare, eroul nostru nu pare sa fie la fel de entuziasmat. La cei doar 5 anisori ai sai, se simte in siguranta in camera lui, cu bogatiile ei, la gradinita lui si bineinteles alaturi de prietenul sau, Arthur, alaturi de care impartaseste cele mai frumoase momente.

Dar vestea mutarii il ia pe nepregatite, ba chiar il determina sa puna la cale un plan de protest. Oare va reusi sa-i convinga pe parintii lui sa ramana in acelasi loc?

Povestea urmareste adaptarea unui baietel la schimbarea locuintei, la o noua gradinita, cu oameni diferiti si copii care deja sunt uniti in grupulete. Aceasta carte este in egala masura si pentru cei mari si ii poate ajuta sa-si sprijine copilul in cazul unei schimbari de genul acesta si sa treaca impreuna prin experienta cu empatie si rabdare.

Detalii despre aceasta carte

Cartea este ilustrata cu pricepere de Serge Bloch, ilustratorul cunoscutei Valiza roz, iar textul prinde viata prin cuvintele autoarei Susie Morgenstern. Limbajul este accesibil, usor de parcurs, iar cei mici se pot identifica usor cu personajul si situatiile prezentate. Dinamica actiunii este sustinuta de cromatica vesela a volumului.

Cartea Cand acasa nu mai e acasa este o lectura usoara, dar care transmite un mesaj puternic. Se intampla, uneori, adulti fiind, sa nu mai putem intelege si trairile copiilor ca reactie la actiunile noastre. Iar aceasta poveste ne aminteste de provocarile relocarii, de la mic la mare.

Volumul are dimensiunile 215 x 270 mm si contine 32 de pagini imprimate pe hartie Olin Regular High White de 150 g. Coperta este cartonata pe mucava de 2,5 mm si tiparita pe hartie Astroprint Juta de 120 g.

Transforma o schimbare intr-o experienta placuta pentru toti membrii familiei.