Editura Curtea Veche Bibi joaca tare. O poveste despre tenis, meditatie si o catelusa pe nume Coco - Mary Beth Leatherdale, Bianca Andreescu

Editura: Curtea Veche

Autor: Mary Beth Leatherdale, Bianca Andreescu

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1401-4

Cod Produs: 9786064414014 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
De cum se trezeste, Bibi nu sta o clipa. Are multe activitati inainte de micul-dejun, cum ar fi sa faca roata, sa bata recorduri mondiale (isi doreste sa tina o lingura pe nas mai mult de 38 de minute si 42,57 secunde) si s-o smotoceasca pe Coco, catelusa ei. Mama o incurajeaza sa se apuce de mai multe sporturi, dar nimic nu pare de ajuns ca sa-i consume energia. Pana intr-o zi, cand descopera tenisul. Bibi nu doar ca-l adora, dar e si foarte talentata! Servele ei zboara cu viteza fulgerului, reverul e ca bubuitul tunetului, iar forehandul e feroce ca un uragan.

Insa Bibi se accidenteaza la locul de joaca. Indurerata, neputincioasa si furioasa, vrea sa renunte la tenis. Dar mama, ajutata un pic si de Coco, o invata sa mediteze. Adica sa se concentreze asupra lucrurilor care ii aduc bucurie si recunostinta. Asa ajunge Bibi sa inteleaga un lucru uimitor: are puterea de a schimba felul in care gandeste. Cand trupul i se inzdraveneste, mintea e si ea gata pentru un nou inceput.

Inspirata din viata si experienta talentatei tenismene Bianca Andreescu, aceasta poveste induiosatoare te va incuraja sa gasesti in tine puterea de a-ti urma visurile, fie ele mai mari sau mai mici.

Carte inclusa in topul CCBC (Cooperative Children's Book Center) Best Books for Kids & Teens (2022)
  • Bibi joaca tare. O poveste despre tenis, meditatie si o catelusa pe nume Coco - Mary Beth Leatherdale, Bianca Andreescu

Mary Beth Leatherdale este editoare si scriitoare de carti pentru copii. A scris cartea Terry Fox and Me, cu ilustratii de Milan Pavlović, si a coordonat mai multe colectii pentru adolescenti. Locuieste in Toronto, Ontario.

Bianca Andreescu e tenismena de performanta. A crescut in Romania si Mississauga, Canada, iar cand a ajuns numarul 4 la nivel mondial, Bianca a stabilit un nou record si a devenit jucatoarea canadiana cel mai bine clasata din istoria Women’s Tennis Association (WTA). In 2019, Bianca si-a inceput sezonul intr-un mare stil, fiind prima jucatoare beneficiara a unui wild card care a castigat turneul BNP Paribas Open. Cu victoria impotriva Serenei Williams atat la US Open, cat si la Rogers Cup, a devenit prima jucatoare de tenis canadiana din ultimii 50 de ani care a castigat un titlu de Grand Slam si trofeul Rogers Cup. Bianca este si prima junioara care a castigat un titlu de Grand Slam dupa 2006.

Cand vrei sa fii cel mai bun, curajul si perseverenta sunt foarte importante. Dar puterea lor creste de o mie de ori daca le adaugi recunostinta si gandurile bune. Asa a facut Bibi cand era mica si la fel face si astazi, cand e campioana mondiala.