Editura Paralela 45 Sa traiesti cu o presiune constanta (Prima dragoste) - Alina Pietrareanu

Editura: Paralela 45

Autor: Alina Pietrareanu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-973-47-3633-1

Cod Produs: 9789734736331 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Toata adolescenta mi-am dorit sa ma indragostesc nebuneste, dar nu am reusit, si asta m-a facut sa ma simt defecta. Am inceput, din disperare, sa ascult muzica binaurala pentru atragerea sufletului-pereche, dar era ingrozitor de plictisitoare, la fel ca toata viata mea. In vara urmatoare s-a intamplat, in sfarsit, marea dragoste, si, dupa doar o luna de relatie, am cazut la pat cu simptome de depresie. Nu imi spusese nimeni ca dragostea nu e mereu ideala ca in filmele si cartile proaste, care imi creasera cele mai nerealiste asteptari. In cartea de fata am incercat sa vorbesc despre iubire cat mai sincer si din diferite unghiuri. In rest, probabil ca dragostea o sa ramana mereu unul dintre subiectele mele preferate, pentru care nu o sa ma simt niciodata suficient de competenta, si asta e ok. Uneori e placut si simti ca radiezi. Alteori iti vine sa strigi pana te evapori in stratosfera. Si asta e ok.

Alina Pietrareanu
  • Sa traiesti cu o presiune constanta (Prima dragoste) - Alina Pietrareanu

ALINA PIETRAREANU (nascuta in 1997, la Campulung) e actrita, performer, regizeaza si scrie. A absolvit facultatea de actorie la UNATC si masteratul de Studii Literare de la Universitatea din Bucuresti. Are proze publicate in antologia Pasageri si in revista Iocan. Din 2020, a infiintat asociatia culturala „Sangri-La Artistic Ground“ si incearca sa puna bazele unei comunitati empatice si curajoase cu artisti din toate domeniile. Cateva luni pe an preda un curs, Performance Writing, in care a combinat actoria cu scrierea creativa. In restul timpului, cerceteaza, teoretic si practic, artele performative, literatura si viata.

Alina Pietrareanu