Editura Corint Manifest. Despre cum sa nu renunti niciodata - Bernardine Evaristo

-15% nou

Editura: Corint

Autor: Bernardine Evaristo

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-365-4

Cod Produs: 9786060883654 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Manifest este relatarea intima si curajoasa a felului in care Bernardine Evaristo a reusit sa scrie istorie. De la copilaria marcata de rasism, pana la descoperirea artelor teatrale, de la infiintarea in anii 1980, in Regatul Unit, a primei companii teatrale pentru femeile de culoare, pana la procesul de maturizare prin care a ajuns sa fie scriitoarea deschizatoare de drumuri, profesoara, mentorul si activista pe care o vedem acum – Bernardine isi exprima revolta impotriva curentelor traditionale si dedicatia de o viata fata de comunitate si fata de propriul spirit creativ.

Prin intermediul experientelor sale extraordinare, autoarea ne ofera o perspectiva complexa asupra rasei, a claselor sociale, feminismului, sexualitatii si asupra inaintarii in varsta in Anglia moderna.

Povestea vietii lui Bernardine Evaristo este un manifest despre curaj, integritate, optimism, inventivitate si tenacitate. Este un manifest pentru oricine a trait vreodata la marginea societatii si pentru oricine vrea sa-si lase amprenta asupra istoriei. Este un manifest al fortei de neoprit din fiecare dintre noi.
  • Manifest. Despre cum sa nu renunti niciodata - Bernardine Evaristo

Bernardine Evarito este autoarea a opt carti de fictiune, inclusiv romanul Fata, femeie, alta – recompensat cu Premiul Booker in 2019. In 2020, a fost rasplatita cu Indie Book Award for Fiction, iar la British Book Awards a castigat atat premiul Fiction Book of the Year, cat si Author of the Year. In iunie 2020 a devenit prima femeie de culoare si prima scriitoare britanica de culoare care a ajuns in topurile de fictiune din Regatul Unit. Cartile ei pot fi citite acum in mai multe limbi pe tot mapamondul. Este profesoara de scriere creativa la Brunel University din Londra, vicepresedinte ales pe viata al Royal Society of Literature, membru onorific al St Anne’s College, University of Oxford, si membru onorific al American Academy of Arts and Sciences. A infiintat Brunel International African Poetry Prize, programul de mentorat Brunel International African si a participat la infiintarea Spread the Word Britain si a primei companii teatrale pentru femei de culoare, Theatre of Black Women.

In 2021, a lansat seria „Black Britain, Writing Back”, in colaborare cu Penguin Books, pentru a promova scriitori britanici de culoare, din secolul trecut. S-a nascut la Londra, unde locuieste si in prezent.

Puteti citi mai multe despre autoare aici:

Un manifest al fortei de neoprit din fiecare dintre noi.

Premii:

Considerata cea mai buna carte a anului de Time, Kirkus Reviews si Washington Independent Review of Books
The New York Times Book Review Editors’ Choice