Editura Corint Elefantul din Belfast - S. Kirk Walsh

Stoc limitat
Cod Produs: 9786060881780 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Una din cele mai bune 10 carti de fictiune ale anului – Kirkus Reviews

Inspirat dintr-un fapt real, romanul spune povestea duioasa si teribila a lui Hettie Quin, o tanara ingrijitoare la gradina zoologica din Belfast, si a elefantului Violet, in varsta de trei ani, adus de curand in oras. Dupa pierderea recenta a surorii sale mai mari si abandonarea de catre tatal ei, Hettie isi gaseste linistea si echilibrul in grija pe care o poarta puiului de elefant si in munca alaturi de colegii sai.

Intr-o seara din aprilie 1941, Belfastul este atacat de avioane germane, care lanseaza asupra localitatii peste sase sute de bombe, vreme de cinci ore. Aproape o mie de civili sunt ucisi. In cursul bombardamentelor si in rastimpul dintre ele, tanara lupta sa salveze elefantul si sa supravietuiasca bombelor si tulburarilor dintre factiunile rivale din oras.

S.Kirk Walsh reda cu talent evolutia relatiei dintre Hettie si elefantul Violet, si apropierea tot mai mare dintre ele pentru supravietuire si alinare reciproca. Elefantul din Belfast realizeaza un portret complex al iubirii, pierderii, durerii si rezistentei pe fundalul unui oras irlandez prada Blitz-ului nemtesc, care dezvaluie un episod mai putin cunoscut din Al Doilea Razboi Mondial.
  • Elefantul din Belfast - S. Kirk Walsh

S. Kirk Walsh locuieste in Austin, Texas. Scrierile ei au fost publicate, printre altele, in The New York Times Book Review, Longreads, StoryQuarterly si Electric Literature. De-a lungul anilor, a fost rezidenta la Ucross, Yaddo, Ragdale si Virginia Center for the Creative Arts. Walsh este fondatoarea Austin Bat Cave, un centru care ofera, gratuit, ateliere de scriere creativa pentru tinerii din Austin. Elefantul din Belfast este primul sau roman.

Lupta unei tinere si a elefantului Violet pentru supravietuire in timpul bombardamentelor abatute asupra Belfastului in Al Doilea Razboi Mondial