Editura Paralela 45 Bilili (Prima dragoste) - Andrei Craciun

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-973-47-3632-4

Cod Produs: 9789734736324 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Intr-o lume perfecta, prima iubire ar fi si ultima. Dar lumea nu este perfecta. Din fericire, ea, prima dragoste, ramane totusi cu tine pana la sfarsit, ca amintire.

Amintirile sunt importante. Desigur, s-ar putea sa nu fie nici asa. Mai depinde si de noroc. Viata ramane, dintotdeauna si pretutindeni,
si o loterie.

Andrei Craciun
  • Bilili (Prima dragoste) - Andrei Craciun

ANDREI CRACIUN (nascut in 1983, la Targoviste) este poet, prozator, dramaturg si ziarist. In ultimii cincisprezece ani, a fost cel mai premiat gazetar roman de presa scrisa, fiind, printre altele, cel mai bun debutant, cel mai bun tanar jurnalist de cultura, cel mai bun editorialist si cel mai bun reporter din Romania. Se numara printre parintii-fondatori ai site-lui recorder.ro. A publicat doua biografii romantate (Cioran. Ultimul om liber si Povestea lui Ion Creanga), doua romane (Prietenul visatorilor si al invinsilor si Nu mai suntem nemuritori), patru antologii de publicistica (Baricadele), doua poeme-roman (Aleea Zorilor si Si fericirea era obligatorie), trei volume de povestiri (Palaria albastra si alte povestiri, Indurabile si La Paris, nimic din toate astea nu conteaza), doua plachete de versuri (Poezii pentru acea necunoscuta si Toata poezia lumii) si o carte pe care chiar nu o poate incadra in niciun gen literar (Viata de apoi a poetului). Are studii superioare in administratie publica, stiinte politice, istoria ideilor si a mentalitatilor, cultura si civilizatie ebraica. A studiat la Bucuresti, Madrid si Tel Aviv. In prezent, este doctorand la Facultatea de Stiinte Politice a Universitatii din Bucuresti, cu o teza despre biografia politica a lui Panait Istrati.

si o loterie.

Andrei Craciun