Editura Paideia Italia si Romania spre unitatea nationala. Un secol de istorie paralela (1820-1920) - Stefan Delureanu

Editura: Paideia

Autor: Stefan Delureanu

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-973-596-562-4

Stoc limitat
Cod Produs: 9789735965624 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aceasta culegere de studii – asa cum dezvaluie si titlul – cuprinde evolutiile istorice ce au marcat Italia si Romania, intre anii 1820 si 1920. Sunt prezentate, cu un important suport bibliografic, urmatoarele perioade: Italia Restauratiei si Principatele Romane; Italia si memoria bataliilor sale pentru independenta in cantecul popular transilvan; Stanga constitutionala italiana in primii ani de guvernare si opinia romaneasca, Malta in itinerariile exilatilor romani de la 1848; Pactul de la Roma (8 10 aprilie 1918) si Legiunea romana pe frontul italian; Sidney Sonnino si Interventia Romaniei in Primul Razboi Mondial. Cartea cuprinde, de asemenea, si o scrisoare inedita a lui Mazzini catre Eugen Carada, precum si o descriere a lui Luigi Cazzavillan.

„Italia Restauratiei ocupa un loc relevant in istoria raporturilor sale cu lumea romaneasca. Ea intemeiaza prin Sardinia primele reprezentante consulare, initial cu caracter temporar, in Principate, conferind comertului si navigatiei sale in Marea Neagra si la Dunarea de Jos, noi dimensiuni dupa semnarea tratatului de amicitie cu Imperiul Otoman, in 1823 si, in special dupa pacea de la Adrianopol din 1829. Despre aceasta Italie si, cu deosebire, despre Regatul Lombardo Venetian si Marele Ducat al Toscanei, dispunem de imagini si judecati instructive, propuse compatriotilor spre stimulare la munca, initiativa creatoare, civilizatie. Tot ea devine destinatie de studii universitare, inclusiv pentru primii bursieri de stat romani si, prin contactele cu stiinta si cultura sa, e indreptatit sa se poata vorbi de o mai mare pondere a valorilor patrimoniului italienitatii intre Dunare si Carpati”.

Unificarea Italiei – subiectul central al acestei carti – s-a inscris in procesul de formare a natiunilor europene moderne, moment istoric ce a determinat aparitia a noi state nationale unitare si independente in Europa Apuseana (Belgia, Italia, Germania) si in Balcani (Grecia, Romania, Serbia, Bulgaria, Muntenegru, iar la inceputul sec. al XX-lea, Albania).
  • Italia si Romania spre unitatea nationala. Un secol de istorie paralela (1820-1920) - Stefan Delureanu

Profesorul Stefan Delureanu s-a nascut la Mangalia la 26 februarie 1926. Acasa este putin cunoscut, in lume este cotat ca unul dintre cei mai mari europenisti. Un vizionar care a studiat geneza Europei comunitare, dandu-i un convingator traiect de inspiratie crestina.

A absolvit cum laude Facultatea de Istorie a Universitatii din Bucuresti, apoi Stefan Delureanu s-a reintors in locul natal pentru a preda istoria la singura scoala gimnaziala (1948-1952) din oras. Haituit pentru convingerile sale liberale, intr-un timp al distrugerii valorilor, a fost trimis in detentie, suferind atrocitatile regimului nou instalat. Nu a mai avut voie sa profeseze la catedra. A lucrat, din 1955 pana in 1986, in diferite functii economice, continuand in paralel o intensa opera de cercetare dedicata Risorgimentului italian in raporturile sale politice si culturale cu Europa centrala-orientala si publicand circa 50 de lucrari in Italia. Si-a sustinut doctoratul in stiinte istorice in 1978 cu teza Mazzini si romanii.
A participat la numeroase congrese internationale, a fost visiting professor in prestigioase universitati italiene, germane si franceze. Intre anii 1990-1992 a fost profesor asociat la Facultatea de Stiinte Politice din Messina si intre 1998-2003, la Facultatea de Stiinte Politice si Administrative din Bucuresti. A dezvoltat activitatea sa de italienist colaborand, din 1972, cu Institutul Italian de Cultura, traducand literatura contemporana si publicand studii istorico-literare si recenzii ale unor opere istoriografice. A fondat, in 1990, pe langa Institutul de istorie „Nicolae Iorga“, un grup de lucru pentru istoria Risorgimentului. Din 2002 a fost numit responsabilul sediului Centrului International de Studii Sturza, creat la Bucuresti. Este membru de onoare al Asociatiei Mazziniana Italiana de la Milano si al Institutului International de Studii Garibaldiene de la Roma.