Editura Paideia Geneza Europei comunitare. Mesajul democratiei de inspiratie crestina - Stefan Delureanu

Editura: Paideia

Autor: Stefan Delureanu

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-973-596-866-3

Stoc limitat
Cod Produs: 9789735968663 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Stefan Delureanu prezinta in aceasta carte, pe langa alte scrieri ale lui George Cioranescu, cele trei brosuri pe care le-a publicat la Paris, intre anii 1950 si 1955, sub egida N.E.I. (Noile Echipe Internationale), consacrate protectiei sociale a tineretului european, crestinilor din spatele Cortinei de Fier, tineretului din Europa Centrala si Orientala sub dominatia comunista.

George Cioranescu a fost o personalitate de marca, un adevarat promotor al valorilor europene crestine: membru fondator al sectiei de tineret a Noilor Echipe Internationale, membru al Partidului Taranescu, membru al Biroului Executiv al Consiliului Tineretului Liber din Europa Centrala etc.

A trait cea mai mare parte a vietii sale in exil si a fost activ in fata forurilor nationale si internationale, in presa scrisa sau la radio, abordand diferite teme precum: apararea europeana, rolul tineretului in crearea Europei Unite, situatia tarilor din Europa Centrala si a Romaniei etc.

Concentrandu-se asupra activitatii lui Cioranescu, acest martor emblematic, cartea prezinta  marturii documentare de prima mana ale genezei Europei.
  • Geneza Europei comunitare. Mesajul democratiei de inspiratie crestina - Stefan Delureanu

Profesorul Stefan Delureanu s-a nascut la Mangalia la 26 februarie 1926. Acasa este putin cunoscut, in lume este cotat ca unul dintre cei mai mari europenisti. Un vizionar care a studiat geneza Europei comunitare, dandu-i un convingator traiect de inspiratie crestina.

A absolvit cum laude Facultatea de Istorie a Universitatii din Bucuresti, apoi Stefan Delureanu s-a reintors in locul natal pentru a preda istoria la singura scoala gimnaziala (1948-1952) din oras. Haituit pentru convingerile sale liberale, intr-un timp al distrugerii valorilor, a fost trimis in detentie, suferind atrocitatile regimului nou instalat. Nu a mai avut voie sa profeseze la catedra. A lucrat, din 1955 pana in 1986, in diferite functii economice, continuand in paralel o intensa opera de cercetare dedicata Risorgimentului italian in raporturile sale politice si culturale cu Europa centrala-orientala si publicand circa 50 de lucrari in Italia. Si-a sustinut doctoratul in stiinte istorice in 1978 cu teza Mazzini si romanii.
A participat la numeroase congrese internationale, a fost visiting professor in prestigioase universitati italiene, germane si franceze. Intre anii 1990-1992 a fost profesor asociat la Facultatea de Stiinte Politice din Messina si intre 1998-2003, la Facultatea de Stiinte Politice si Administrative din Bucuresti. A dezvoltat activitatea sa de italienist colaborand, din 1972, cu Institutul Italian de Cultura, traducand literatura contemporana si publicand studii istorico-literare si recenzii ale unor opere istoriografice. A fondat, in 1990, pe langa Institutul de istorie „Nicolae Iorga“, un grup de lucru pentru istoria Risorgimentului. Din 2002 a fost numit responsabilul sediului Centrului International de Studii Sturza, creat la Bucuresti. Este membru de onoare al Asociatiei Mazziniana Italiana de la Milano si al Institutului International de Studii Garibaldiene de la Roma.