Editura Corint Biblioteca lui Stalin. Dictatorul si cartile sale - Geoffrey Roberts

Editura: Corint

Autor: Geoffrey Roberts

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-306-7

Cod Produs: 9786060883067 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Biblioteca era locul preferat al lui Stalin, un autodidact care si-a impus o norma de studiu de cel putin 300 de pagini pe zi. In linistea oferita de carti, el si-a petrecut cea mai mare parte a timpului liber citind si adnotand volume de istorie, filozofie, economie, politica sau literatura. Si tot in intimitatea cartilor s-a pregatit pentru conflictele recurente avute cu adversarii interni sau externi ai regimului.

Desigur, Stalin a fost un dictator sangeros si un politician viclean care a trimis la moarte milioane de oameni. Este insa mai putin cunoscuta latura sa intelectuala. Asa cum demonstreaza autorul acestei carti, liderul sovietic nu a fost un ignorant care s-a limitat la exercitarea bruta a controlului politic, ci a manifestat un interes autentic pentru cuvantul scris si pentru transformarea acestuia intr-o arma subtila. Citea cu aviditate ziare, reviste si carti si ii placea sa noteze pe marginea textelor impresiile sale. Exact aceste adnotari – care nu erau destinate difuzarii – constituiau gandurile sale cele mai intime.

Geoffrey Roberts, autorul volumului de fata, i-a analizat insemnarile si a creat un portret surprinzator. Vom cunoaste un om pe cat de crud, pe atat de bine ancorat in realitatile culturale si ideologice.

„O cercetare cu adevarat remarcabila, care demonstreaza fara indoiala ca Stalin lua in serios ideile la fel de mult ca puterea politica.” TONY BARBER, The Financial Times

„Biblioteca lui Stalin se numara printre cele mai bune mijloace pe care le avem de a patrunde in interiorul vietii dictatorului. Geoffrey Roberts realizeaza acest lucru in mod admirabil si revelator.” BRIAN MAYE, The Irish Times

„Acest studiu fascinant, original si riguros al bibliotecii lui Stalin ofera o perspectiva patrunzatoare despre mintea unui dictator care pretuia ideile la fel de mult ca puterea. Descoperindu-l pe dictator ca pe un pasionat cititor de carti, Roberts distruge multe mituri despre omul Stalin.” STEPHEN SMITH, autorul cartii Russia in Revolution.
  • Biblioteca lui Stalin. Dictatorul si cartile sale - Geoffrey Roberts

Geoffrey Roberts (n. 1952) a studiat la North Staffordshire Polytechnic si a urmat cursuri postuniversitare la London School of Economics. In 1989 a publicat prima carte apreciata de public, The Unholy Alliance: Stalin’s Pact with Hitler. Au urmat numeroase alte carti si articole: The Soviet Union and the Origins of the Second World War (1995), The Soviet Union in World Politics, 1945–1991 (1998), Victory at Stalingrad: The Battle That Changed History (2002). In 2006, la Yale University Press i-a aparut lucrarea Stalin’s Wars: From World War to Cold War, 1939–1953. A fost decan si profesor la Facultatea de Istorie a Colegiului Universitar din Cork (Irlanda), precum si comentator politic specializat in istoria URSS si in relatii externe.