Editura Paideia Viata intima a lui Hitler - Gheorghi Hlebnikov

ISBN: 978-606-748-082-5

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067480825 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Daca voi pierde razboiul, vor spune ca am fost nebun; daca-l voi castiga, ma vor ridica in slavi” – a afirmat cu amaraciune Hitler atunci cand esecul Blitz-Krieg-ului devenise evident. Si Hitler a pierdut razboiul – conflagratia mondiala in care au curs fluvii de sange pentru realizarea visurilor dementiale ale unui pervers. In peste o jumatate de secol ce a trecut de atunci, au curs alte fluvii – de cerneala – pentru a se descrie, inventaria si condamna atrocitatile Holocaustului.

Prin ce poate fi interesanta o carte in plus despre Hitler?

Prin faptul ca, pe langa avantajul de a fi o aparitie de ultima ora – beneficiind, astfel, de tot ce s-a scris pana in prezent pe tema in discutie, ea este in mod deosebit rodul cercetarilor unui istoric rus ce a avut acces la arhivele ultrasecrete ale celui de al III-lea Reich capturate de armatele sovietice, inclusiv la „Mapa albastra” – dosarul medical si la „Dosarul negru” („de cadre”) ale Führerului, cunoscute numai catorva intimi ai acestuia.

Autorul prezinta parvenirea politica a lui Hitler, explica aparitia si cauzele dementei Führerului – modul in care o boala morbida, perversiunile si complexele sexuale i-au influentat nefast actiunile politice, descrie drama femeilor care au avut nesansa sa-i placa lui Hitler (cinci dintre amantele sale s-au sinucis, alte doua fiind salvate in ultimul moment.

Citind cartea, veti intelege „de ce e capabil omul urcat pe culmile puterii si cazut in tenebrele dementei”.

Si oricum, aveti in fata singura lucrare pe aceasta tema, aparuta in limba romana.

Mihai Maxim