Editura Corint Parisul anilor nebuni - Mary McAuliffe

ISBN: 978-606-793-384-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067933840 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Parisul anilor 1920 a fost fara indoiala... nebun. Parizienii incercau sa uite ororile razboiului si se aflau in pragul unei lumi noi – una in care se auzeau vacarmul automobilelor si ritmurile muzicii de jazz. Mary McAuliffe ne prezinta un deceniu care a asistat la uriasele schimbari in aproape toate domeniile, de la arta si arhitectura la muzica si literatura, de la moda, spectacole sau transport la comportamentul oamenilor.

Epicentrul creativitatii, ca si al petrecerilor, era Montparnasse, unde artistii si scriitorii saraci gaseau prieteni si cafenele, iar turistii descopereau Parisul mult visat. Personaje importante pe scena pariziana – precum Gertrude Stein, Jean Cocteau, Pablo Picasso, Igor Stravinski, Serghei Diaghilev sau Marcel Proust – au continuat sa-si exercite influenta, in timp ce altele au reusit sa se faca remarcate– printre acestea Ernest Hemingway, Coco Chanel, Cole Porter si Josephine Baker, dar si André Citroën, Le Corbusier, Man Ray, Sylvia Beach, James Joyce sau imprevizibila Kiki de Montparnasse.

Cu toate acestea, departe de a fi ani de fericire deplina, les Années folles au fost martorii unei profunde disperari, ca si ai aparitiei unor organizatii de extrema dreapta, care aveau menirea de a anihila tot ce ameninta traditia si ordinea – un conflict care va escalada in deceniul urmator. Prin cuvinte si imagini evocatoare, Mary McAuliffe le aduce la viata aceasta epoca dinamica.
  • Parisul anilor nebuni - Mary McAuliffe

MARY SPERLING MCAULIFFE este detinatoarea unui doctorat in istorie la Universitatea din Maryland, a predat la mai multe universitati si a tinut prelegeri la Smithsonian Institution. A petrecut foarte mult timp in Franta, mai ales la Paris, despre care a scris mai multe carti: Paris Discovered, Dawn of the Belle Epoque, Paris on the Brink, Twilight of the Belle Epoque, Clash of Crowns si Paris Discovered. Locuieste la New York cu sotul ei si impartaseste cititorilor amintirile si fotografiile din Paris pe blogul ei si pe pagina de Facebook (www.Parismsm.com).