Editura Curtea Veche O tara se construieste zi de zi. Cea mai frumoasa poveste. Volumul III - Adriana Cioroianu

Editura: Curtea Veche

Autor: Adrian Cioroianu

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-44-0440-4

Stoc limitat
Cod Produs: 9786064404404 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In urma cu o suta de ani, Primul Razboi Mondial si sfarsitul marilor imperii au creat contextul propice pentru infaptuirea Unirii. Insa cei de atunci nu au pus capul pe perna in Romania Mica pentru ca a doua zi sa se trezeasca in Romania Mare. Tara s-a construit prin mari eforturi politice si diplomatice, uneori abil si cu pragmatism sau profitand de auspiciile favorabile ale Istoriei, alteori cu sange. Cei care au facut-o merita sa ramana in memoria noastra mai mult decat ca niste nume de strazi, pentru ca oameni ca Ion I.C. Bratianu, Henri Mathias Berthelot sau Iuliu Maniu au fost figuri hotaratoare pentru timpul si lumea in care au trait.

Despre destinele lor fascinante, precum si despre ale altor ilustri (ne)cunoscuti carora le datoram cine suntem astazi aflati in acest al treilea volum dintr-o veritabila halima autohtona: o suta si una povesti adevarate despre devenirea noastra, prin care autorul ne convinge ca o tara, la fel ca Unirea, se construieste zi de zi.
  • O tara se construieste zi de zi. Cea mai frumoasa poveste. Volumul III - Adriana Cioroianu

Adrian Cioroianu este profesor la Facultatea de Istorie a Universitatii din Bucuresti, institutie in care lucreaza de peste doua decenii. A publicat consistent in multe ziare si reviste din tara si adesea poate fi vazut — in calitate de colaborator sau realizator — in programe ale televiziunilor din Romania.