Editura Curtea Veche Mihnea Constantinescu. Omul care a schimbat Romania fara ca noi sa stim - Iulian Comanescu

Editura: Curtea Veche

Autor: Iulian Comanescu

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-44-0481-7

Cod Produs: 9786064404817 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In 30 de ani de cariera, Mihnea Constantinescu a avut, in esenta, trei functii: director in MAE, sef de cancelarie de prim‑ministri (sau de cabinet) si ambasador cu insarcinari speciale. Ultima e de fapt o demnitate sau un rang, dar acopera destul de bine preocuparea lui pentru energie si securitate din ultima parte a carierei. La Cancelarie, a facut politica externa inca de pe vremea cand facea conexiunea intre Theodor Stolojan si ambasadele occidentale. Iar la Externe, a determinat transformarea Romaniei intr-o democratie pastrand-o pe drumul aderarii la UE si NATO, asumat definitiv de toti actorii politici inca din 1995. La fel, energia era o chestiune cu conotatii puternice de securitate, deci geopolitice, si administrative, fiindca implica armonizarea numerosilor actori institutionali implicati in marile proiecte.
  • Mihnea Constantinescu. Omul care a schimbat Romania fara ca noi sa stim - Iulian Comanescu

IULIAN Comanescu (n. 8 noiembrie 1966, Suceava) este scriitor si antreprenor. A avut primele tatonari cu literatura si jurnalismul in anii ’80, in liceu si facultate. A inceput prin a publica jurnalism si poezie la sfarsitul anilor ’80 si inceputul anilor ’90, in revista ING a studentilor politehnisti si in Luceafarul. In 1992 a intrat in campul muncii la cotidianul PNTCD Dreptatea, pentru ca ulterior sa faca parte din redactia unor ziare, reviste si televiziuni ca Evenimentul zilei, Unica, PRO TV sau Realitatea TV. Din 2006, si-a lansat propriul business, prin care gestioneaza proiecte de marketing de continut si consultanta de imagine pentru branduri si oameni. A lucrat cu oameni ca Adina Valean, comisar european, sau realizatorul de radio si TV Andrei Gheorghe si altii.

Tot in 2006, si-a lansat blogul, ulterior premiat, Comanescu.ro, in care a abordat vreme mai multi ani subiecte de media, publicitate, comunicare politica si cultura digitala. Are studii de inginerie si filozofie si diferite specializari in media, cu care s-a ocupat in calitate de expert timp de mai multi ani, pentru organizatii precum Centrul pentru Jurnalism Independent, OSI/OSF/Soros, IREX, Departamentul de Stat al SUA si multe altele. A publicat o carte despre mecanismele celebritatii si piata media, Cum sa devii un Nimeni, la Editura Humanitas, si a participat la realizarea mai multor volume colective, la Editurile Humanitas si Art.