Editura Corint Ileana, Principesa Romaniei - Diana Mandache

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-088-042-4

Cod Produs: 9786060880424 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ileana a fost ultima principesa nascuta in Regat, cea mai mica fiica a cuplului princiar Ferdinad si Maria, pe 5 ianuarie 1909. Mai tarziu, regina Maria si-a amintit acel moment plin de emotie: „Ileana era copilul sufletului meu. (…) eram fericita ca era fetita, avea ochi mari de un albastru intens”.

Ily Lilly – copila angelica – poseda arta conversatiei, era o fire spontana, entuziasta, studioasa, vorbea romana, franceza, engleza si germana. In adolescenta a invatat in Marea Britanie la Heathfield in Ascot, la fel ca sora sa, Mignon. Si-a continuat studiile in Romania. In 1931, Ileana s-a casatorit cu Anton (Tony), arhiducele de Austria, din dinastia Habsburg, si au avut sase copii. Pacea tinerei familii stabilite in castelul Sonnberg, a fost tulburata de ascensiunea lui Hitler si de anexarea Austriei in 1938.

Complicatiile provocate de razboi au determinat familia arhiducala sa-si trimita in 1943 la scoli din Romania copiii mai mari – Stefan, Minola, Sandi. Ileana si copiii mici – Niki, Magi, Herzi s-au intors si ei in Romania, la Bran, in martie 1944. Ileana fusese infirmiera in spitalul improvizat in castelul Sonnberg, acum ingrijea soldati raniti in spitalul Crucii Rosii din Brasov. Avea sa infiinteze si la Bran un spital, numit „Inima Reginei”, datorita apropierii de noul loc de odihna al inimii mamei sale, regina Maria. In iulie 1944 a ajuns la Bran si Anton, dupa ce Hitler s-a debarasat de ofiterii din familiile nobiliare si princiare.

Ocuparea Romaniei de trupele sovietice a schimbat nu doar destinul Romaniei, ci si destinul principesei Ileana. Familia a fost nevoita sa paraseasca tara in ianuarie 1948 si dupa un popas in Elvetia, apoi in Argentina, Ileana si patru dintre copii s-au stabilit in 1950 in Statele Unite ale Americii, dupa ce primii doi nascuti obtinusera vize de intrare in 1949.

Arhiducele Anton nu a intrat niciodata in SUA si in cele din urma au divortat. Ileana si-a sustinut pana la moarte regele (Mihai) si cauza romaneasca, pe care a facut-o cunoscuta in conferintele publice tinute peste tot in Statele Unite, dar si in Anglia.

In 1967 a fost tunsa in monahism, sub numele de maica Alexandra, iar in 1968, dupa ce a cumparat terenul, a ridicat biserica ortodoxa din Ellwood City, Pennsylvania, a carei slujba de sfintire a fost oficiata de mitropolitul Irineu de New York, primat al Bisericii Ortodoxe din America. Maica Alexandra a fost numita oficial stareta pe 25 martie 1969. Ileana a fost singurul copil al suveranilor Ferdinand si Maria care a revenit in Romania, dupa caderea Cortinei de Fier, pe 3 septembrie 1990. Avea sa moara pe 21 ianuarie 1991 si a fost inmormantata pe pamantul manastirii pe care a fondat-o. La dorinta sa i s-a pus in mormant si cutia cu pamant romanesc.
  • Ileana, Principesa Romaniei - Diana Mandache

DIANA MANDACHE este istoric si colectionar de fotografii, gravuri. S-a specializat in istoria regalitatii, avand stagii de cercetare in arhive din Marea Britanie, SUA. I-a fost acordata bursa Chevening de catre Universitatea din Londra si Foreign Office, fiind profesor asociat la University College London. De asemenea, Fundatia Ratiu din Londra i-a acordat o bursa pentru studierea patrimoniului regal. A contribuit la organizarea mai multor expozitii si a sustinut o serie de conferinte publice pe teme de istorie. Este autoarea mai multor carti, printre care: Cotroceniul regal (Curtea Veche, 2015), Balcicul Reginei Maria (Curtea Veche, 2014), Regele Mihai. Album istoric (Litera, 2013), Patrie si Destin. Principesa Mostenitoare a Romaniei (Litera, 2012), Dearest Missy (Rosvall Royal Books, 2011), Images of a Queen (Rosvall Royal Books, 2007), Later Chapters of My Life. The Lost Memoir of Queen Marie of Romania (Sutton, 2004).