Editura Pro Universitaria e-Guvernarea. Transformarea digitala a administratiei publice - Vasile Baltac

Editura: Pro Universitaria

Autor: Vasile Baltac

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-26-1892-6

Cod Produs: 9786062618926 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lumea se schimba rapid. Transformarea digitala a administratiei publice este esentiala pentru a imbunatati eficienta, transparenta si responsabilitatea guvernarii.

Cartea ofera o privire de ansamblu cuprinzatoare asupra guvernarii electronice, cu exemple din Romania. Autorul exploreaza oportunitatile si provocarile asociate cu implementarea proiectelor de e-Guvernare si strategiile pentru a asigura succesul acestora.

Cititorul va putea intelege mai bine conceptul de e-Guvernare, problematica securitatii in lumea digitala, tehnologiile digitale folosite, oportunitatile si provocarile asociate cu implementarea proiectelor, dezvoltarea viitoare a e-Guvernarii.

O carte recomandata pentru o gama larga de cititori, functionari publici, politicieni, studenti, universitari, precum si orice cetatean interesat de guvernarea electronica sau de aspectele lumii digitale. Cartea nu se limiteaza la cei angajati in domeniile administratiei, politicilor publice sau tehnologiei. Ea se adreseaza tuturor celor care sunt preocupati de impactul digitalizarii asupra vietii cotidiene si exploreaza cum poate tehnologia sa raspunda cel mai eficient la nevoile comunitatii intr-un context global in constanta evolutie.
Este profesor universitar dr.si-a inceput indelungata cariera profesionala ca pionier in domeniul calculatoarelor electronice, participand din 1961 la constructia calculatorului din prima generatie MECIPT-1. Din anul 1962, este cadru didactic universitar si cercetator stiintific, ajungand in deceniile 1970-80 liderul cercetarii si productiei de calculatoare electronice din Romania cu contributii semnificative la dezvoltarea industriei atat la nivel national, cat si in Europa. Este doctor inginer in calculatoare electronice. A publicat numeroase carti, lucrari si articole pe teme precum calculatoare, tehnologia informatiei si societatea, istoria tehnicii de calcul si comertul electronic. A participat la congrese si conferinte internationale, abordand subiecte legate de calculatoarele electronice, ingineria software, decalajul digital, impactul social al tehnologiilor digitale si eGuvernarea, printre altele. A promovat constant diseminarea competentelor digitale, atat profesionale, cat si de utilizare, inclusiv prin initierea programului ECDL/ICDL. De mi mult de doua decenii, preda cursuri despre tehnologia informatiei, management si strategii de e-Guvernare la SNSPA. Este membru al Institutului Aspen Romania si presedinte de onoare al ATIC – Asociatia pentru Tehnologiile Informatiei si Comunicatiilor din Romania, si a fost presedinte al CEPIS - Consiliul Societatilor Europene de Informatica Profesionala.