Editura Universitara Creditarea populatiei in contextul Romaniei integrate in Uniunea Europeana - Ramona Ioana Vlada

Editura: Editura Universitara

Autor: Ramona Ioana Vlada

ISBN: 978-606-28-0281-3

DOI: 10.5682/9786062802813

Anul publicării: 2016

Cod Produs: 9786062802813 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
Prezenta carte “Creditarea populatiei in contextul Romaniei integrate in Uniunea Europeana” si-a propus sa surprinda noi corelatii si impacturi ale sistemului bancar romanesc intr-o perioada defavorizata de criza globala, cu o abordare sustinuta de studii practice, care ii vor conferi cititorului o sursa de informare stiintifica utila unei asimilari facile.

Conceputa in patru planuri, structura lucrarii are drept obiectiv central anticiparea unui sistem economic al Romaniei, dezvoltat intr-o concordanta cu o strategie optima a sistemului bancar, influentat de amprentele trecutului si dependent de viitorul unui mediu de afaceri sustinut, care sa fie finantat de proiecte investitionale viabile.
  • Creditarea populatiei in contextul Romaniei integrate in Uniunea Europeana

RAMONA IOANA VLADA

CUVANT INAINTE / 11

CAPITOLUL I - CREDITUL BANCAR PENTRU POPULATIE: CONCEPT, FUNCTII, EVOLUTII CONTEMPORANE / 17
1.1. Impactul globalizarii asupra activitatii bancare si asupra creditului / 17
1.1.1. Noi orientari in activitatea bancara / 21
1.1.2. Reglementari prudentiale si noua arhitectura a Acordurilor de la Basel / 24
1.1.3. Impactul globalizarii asupra evolutiei activitatii bancare in tarile cu economie de piata consolidata / 31
1.2. Arhitectura pietei produselor si serviciilor bancare in pragul noului mileniu / 37
1.3. Configuratia conceptului de credit bancar; evolutii ale curentelor de gandire / 45
1.4. Creditul bancar pentru populatie: forme si functii / 57
1.5. Perspective ale creditarii in plan internațional / 61
1.5.1. Evolutii ale creditarii in sfera U.E. / 62
1.5.2. Configuratia activitatii de creditare a populatiei in S.U.A. / 66
1.5.3. Creditarea populatiei in tarile dezvoltate din ASIA / 75

CAPITOLUL II - BONITATEA CLIENTILOR - IMPACTUL ASUPRA PROCESULUI DE CREDITARE / 82
2.1. Consideratii cu privire la conceptul de bonitate / 82
2.2. Metode bancare utilizate in evaluarea clientilor / 89
2.2.1. Functia “Scor” si particularitatile sale / 91
2.2.2. Impactul Functiei “Scor” asupra procesului de creditare / 96
2.3. Riscurile asociate creditarii si gestionarea acestora / 98
2.3.1. Aspecte nefinanciare in cadrul evaluarii bonitatii / 99
2.3.2. Importanta garantiilor in gestionarea riscurilor asociate creditarii / 100

CAPITOLUL III - CREDITAREA POPULATIEI IN ROMANIA INAINTE SI DUPA INTEGRAREA IN UNIUNEA EUROPEANA / 104
3.1. Activitatea bancara in Romania in ultimele decenii: impactul coagularii economiei de piata / 105
3.2. Tipologia creditelor acordate populatiei de bancile romanesti / 111
3.3. Tendinte si perspective ale creditarii populatiei: noi provocari / 116
3.4. Implicatiile economico-sociale induse de creditele acordate populatiei (analiza creditarii pe perioada 2000–prezent, sub influenta crizei globale) / 119
3.5. Factorii de influența ai creditelor acordate populației - Studiu de caz / 126
3.5.1. Studiul staționaritatii seriilor cronologice utilizate pentru model / 126
3.5.2. Modelul econometric / 134

CAPITOLUL IV - CEC BANK S.A. INTR-O ROMANIE INTEGRATA – GESTIUNEA RISCURILOR SI PERFORMANTELOR IN SFERA CREDITARII POPULATIEI / 143
4.1. Evaluarea activitatii desfasurate de CEC Bank S.A. inainte si dupa integrarea in Uniunea Europeana / 143
4.1.1. Pozitionarea CEC Bank S.A. in sfera sistemului bancar romanesc / 143
4.1.2. Metodologia creditarii utilizata de CEC Bank S.A. / 155
4.2. Gestiunea riscurilor promovata de CEC Bank S.A. / 157
4.2.1. Principalele categorii de risc specifice activitatii bancare din Romania / 159
4.2.2. Metode de gestionare a riscurilor in cadrul CEC Bank S.A. / 163
4.3. Evolutii si perspective ale indicatorilor in cuantificarea performantelor obtinute de CEC Bank S.A. – Studiu de caz / 164

BIBLIOGRAFIE / 178

ANEXE / 195

ABREVIERI / 216

In debutul cercetarii am invocat implicatiile globalizarii asupra activitatii bancare, precum si noile tendinte pe care creditarea le intalneste, protejata/restrictionata, fiind in decursul anilor conditionata de reglementarile prudentiale ale Acordurilor de la Basel, care au contribuit la dezvoltarea produselor si serviciilor bancare existente, la anumite curente de gandire care au reconfigurat conceptul de credit bancar prin prisma revolutiilor tehnologice.

Am subliniat necesitatea incadrarii etapelor creditarii intr-o ordine cronologica. Astfel, am detaliat cateva acceptiuni si concepte ale bonitatii, evidentiind metodele bancare utilizate in evaluarea clientilor.

Am patruns in reperele activitatii bancare din Romania ultimelor decenii, asa cum aceasta a fost influentata de coagularea economiei de piata, surprinzand influentele economico-sociale induse de creditele acordate populatiei, sub impactul crizei globale, am construit platforma unui studiu de caz pentru a contura, in cifre si valori, imaginea creditarii populatiei din Romania.

Am selectat din topul bancilor romanesti activitatea desfasurata de CEC Bank S.A., spre a surprinde acest fenomen bancar intr-o evolutie temporala in raport cu momentul integrarii Romaniei in U.E. si am prezentat pozitionarea sa in sfera sistemului bancar romanesc, in cadrul perioadelor analizate.

Speram ca lucrarea de fata va starni noi provocari pentru cei care isi desfasoara activitatea in acest domeniu, cat si pentru cei interesati, astfel incat limitele sa poata fi largite prin aprofundarea unor viitoare cercetari stiintifice.

Dr. ec. Ramona Ioana Vlada