Editura Universul Juridic Infractiunile economice si de coruptie. Comentarii si jurisprudenta - Antoniu Obancia

Editura: Universul Juridic

Autor: Antoniu Obancia

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-39-1148-4

Cod Produs: 9786063911484 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Descriere

Cartea prezinta incursiuni in problemele de interes actual privind infractiunile economice si de coruptie, in special asa cum aceste probleme sunt reliefate de jurisprudenta.

Cuprinsul lucrarii

Lucrarea este structurata in doua titluri. Sub titlul „infractiuni economice” sunt tratate acele infractiuni contra patrimoniului din Codul penal sau acele infractiuni din legile speciale care au legatura cu afacerea, definita traditional ca intelegere intre parteneri in scopul reciproc al obtinerii de profit.

Sub titlul „infractiuni de coruptie” sunt tratate infractiunile de coruptie propriu-zise din Codul penal, infractiunile asimilate infractiunilor de coruptie din Legea nr. 78/2000, fiind prezentata si o analiza speciala a abuzului in serviciu si a problematicii conflictului de interese.

Puncte forte

Lucrarea se remarca printr-o abordare riguroasa a infractiunilor analizate, abordare care are in vedere textul de lege, apoi comentariile selectate, iar ulterior se indica jurisprudenta relevanta.

Autorul s-a folosit de profesia de avocat, fapt ce se poate vedea din modul in care este scrisa cartea, cu o orientare spre identificarea de aparari posibile de invocat si spre mentionarea unor solutii de achitare din practica judiciara.

Public-tinta

Publicul tinta este format din consilierii juridici ai corporatiilor si bancilor, reprezentantii firmelor preocupati de legalitatea activitatilor profesionale, si, in general, practicienii dreptului penal.
  • Infractiunile economice si de coruptie. Comentarii si jurisprudenta - Antoniu Obancia

Educatie si formare: studii universitare de doctorat, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2010-2013) cu teza publicata Efectele juridice ale procedurii insolventei asupra contractelor incheiate de debitorul supus procedurii; studii postuniversitare de Stiinte penale, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2000-2001); Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (1995-1999).

Experienta profesionala: avocat in cadrul Rubin, Meyer, Doru & Trandafir affiliated with Herzfeld&Rubin P.C. New York; Baroul Bucuresti (2000-prezent).

Activitate de cercetare stiintifica: Monografii/tratate – coautor Tratat practic de insolventa, vol. I, ed. a 2-a, revizuita si adaugita, coord. Radu Bufan, Andreea Deli-Diaconescu, Mihaela Saracut, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2022; Procedura insolventei. Efectele juridice asupra contractelor debitorului, ed. a II-a, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2018; Procedura insolventei. Efectele juridice asupra contractelor debitorului, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2014; coautor Practica avocatiala. Cereri, aparari, cai de atac, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2003; coautor Acces to Justice in Central and Eastern Europe – Country Reports, Public Interest Law Initiative/Columbia University, 2003. Articole: Infractiunea de bancruta simpla dupa Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 88/2018, in Phoenix – Revista de Insolventa nr. 66/2018; Acuzatie de constituire de grup infractional organizat, evaziune fiscala, delapidare, spalare de bani. Achitare in baza art. 16 alin. (1) lit. a) C. pr. pen. Expertiza judiciara nu se poate pronunta pe realitatea sau fictivitatea operatiunilor comerciale, ci aceasta apreciere trebuie sa rezulte din analiza celorlalte mijloace de proba – practica judiciara rezumata si comentata in Revista Romana de Drept Penal al Afacerilor nr. 1/2018; Garantarea procesului echitabil pentru persoanele – altele decat inculpatul – ale caror bunuri, pretins provenite din savarsirea de fapte penale, sunt supuse confiscarii speciale ori confiscarii extinse, in Dreptul nr. 1/2015; coautor Limitele legale ale lichidarii in cadrul procedurii insolventei, prin raportare la drepturile asociatilor/actionarilor asupra averii debitorului falit, in Revista de Drept Bancar si Financiar nr. 2-3/2007.

Descriere

Cuprinsul lucrarii