Communicate in business english - A short course for business students

ISBN: 978-973-749-991-2

Anul publicării: 2010

Autor: Mara Magda Maftei

Cod Produs: SKU-793 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Communicate in Business English. A Short Course for Business Studentsis a reading, speaking and writing course for learners with at least an upper-intermediate level of English and medium level of Economics.

The course aims to:
- introduce some concepts of business and economics found in books, newspapers, magazines, articles etc.
- develop the learner’s comprehension of economics texts
- help the learner to understand business concepts, starting from recent texts taken mostly from The Economist, and reformulating them in his/her own words by summarizing, criticising, analysing ideas

Most of the units are organized such as:
- A reading text on a particular topic, introducing key concepts and vocabulary
- Speaking activities including questions, discussions etc.
- Writing activities including summaries, tasks, brainstorming activities

Also, the varieties of exercises help the reader, not only to improve his/her English knowledge, but also to better know and understand the recent economic events.
The course is constructed around the information provided by the newest articles.

I hope you enjoy using this book

Mara Magda Maftei

• www.editurauniversitara.ro
  • Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti

• SC Astro Impex SRL- Bucuresti

• SC Nicol Cart SRL – Bucuresti

• SC Larry Cart SRL – Bucuresti

• SC Rolcris Impex SRL – Bucuresti

• SC Stand Agentie Difuzare Carte – Bucuresti

• SC Vox 2000 Com SRL – Bucuresti

• SC Maricom 94 SRL – Bucuresti

• SC Mario Fair Play Impex SRL – Bucuresti

Mara Magda Maftei

(n. 4 martie 1977, Galaţi) Studii universitare: Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine, Bucureşti (1996 - 2000) Master în economie, specializarea Economie şi Globalizare, Academia de Studii Economice din Bucureşti (oct 2002 – feb 2004) Doctor în economie Academia de Studii Economice din Bucureşti (2002 - 2007) Doctor în filologie Universitatea din Bucureşti (2003 - 2009) În studenţie autoarea a fost mai întâi redactor şi apoi redactor-şef la revista Excelsior Cultural (supliment cultural al ziarului România liberă), iar din 2001 este colaborator la Contemporanul, Viaţa românească, Steaua, Transilvania etc. Din 2001 până în prezent a ocupat pe rând postul de preparator, asistent şi lector universitar în cadrul Academiei de Studii Economice din Bucureşti. Începând cu 2008, autoarea este membru asociat al centrului de cercetare CERACC – Université de Paris 3 Sorbonne la Nouvelle. A publicat peste 100 de articole în reviste naţionale literare, reviste indexate in baze de date internaţionale, reviste editate de către Academia Română şi peste 50 de articole ca urmare a participării la colocvii naţionale şi internaţionale, articole ştiinţifice publicate în volume cu referenţi (peer-reviewed). De asemenea, a publicat până acum trei cărţi de specialitate în calitate de unic autor şi este membru în proiecte de cercetare naţionale şi internaţionale. Totodată, a beneficiat de burse de studii în străinătate.