Editura Hamangiu Tratatele Uniunii Europene. Editie actualizata la 22 februarie 2022

30,00 Lei

Editura: Hamangiu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-27-1977-7

Cod Produs: 9786062719777 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Tratatele Uniunii Europene contine versiunile consolidate ale Tratatului privind Uniunea Europeana si Tratatului privind functionarea Uniunii Europene, publicate in J.O. C 202 din 7 iunie 2016, dar si Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene, care a capatat forta juridica primara, avand aceeasi valoare juridica precum aceea a tratatelor.

Au fost incluse si toate protocoalele si declaratiile atasate tratatelor si tabelele de corespondenta intre articolele din tratatele anterioare si cele actuale.
In aceasta editie au fost integrate ultimele modificari ale Protocolului nr. 5 privind Statutul Bancii Europene de Investitii ca urmare retragerii Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord din Uniunea Europeana si din Comunitatea Europeana a Energiei Atomice, respectiv cele aduse Protocolului nr. 3 privind Statutul Curtii de Justitie a Uniunii Europene.

Speram ca volumul Tratatele Uniunii Europene va constitui un instrument de lucru folositor atat pentru juristii care studiaza dreptul Uniunii Europene, cat si pentru cei care il aplica.
  • Tratatele Uniunii Europene. Editie actualizata la 22 februarie 2022