Editura Universul Juridic Codul muncii comentat. Noua organizare a muncii. Editia a III-a, completata si revizuita 2022 - Marius-Catalin Predut

Editura: Universul Juridic

Autor: Marius-Catalin Predut

Editia: a 3-a, completata si revizuita

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-0960-3

Cod Produs: 9786063909603 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Actuala editie a Codului muncii comentat, cum indica si subtitlul acesteia, Noua organizare a muncii, este in continuarea fireasca a editiei anterioare prin care au fost anticipate institutii esentiale in derularea relatiilor de munca, cum ar fi telemunca si munca virtuala, sau noile tipuri de contracte de munca.

Comentarii si adnotari substantiale sunt aduse prin noua editie ca urmare a modificarilor legislative realizate prin Legea nr. 208/2021 privind utilizarea semnaturii electronice in relatiile de munca, O.U.G. nr. 117/2021 privind definirea si sanctionarea muncii subdeclarate, O.U.G. nr. 36 si 37/2021 privind flexibilizarea activitatii microintreprinderilor, prin Legea nr. 151/2020 privind noile forme de discriminare, Legea nr. 213/2020 privind concilierea conflictelor de munca, O.U.G. nr. 142/2021 privind stabilirea salariului de baza, precum si prin toate celelalte acte normative nationale si europene.

Prin prisma unei lungi si vaste experientei practice profesionale a autorului, care a favorizat si analizarea detaliata a intregii jurisprudente din ultimii ani, prezenta lucrare raspunde real multor probleme actuale, in deosebi practice, care apar in derularea relatiilor de munca si in prelucrarea datelor cu caracter personal, dar si a celor de jurisdictie a muncii, prin analizarea, comentarea si trimiterea la solutiile pronuntate in practica judiciara.

Astfel, lucrarea de fata, fundamentata si pe practica indelungata a autorului, trateaza numeroase probleme de drept substantial si procedural care apar continuu in interpretarea si aplicarea dispozitiilor Codului muncii si a legislatiei conexe, dar si cadrul solutionarii conflictelor individuale si colective de munca.

Folosind Codul muncii comentat, practicianul are posibilitatea, cu usurinta, sa identifice solutii la problemele si situatiile care apar in derularea relatiilor de munca.

In acelasi timp, in succesiunea articolelor din Codul muncii, lucrarea se adreseaza studentilor si proaspetilor absolventi, care vor gasi un ghid practic si util pentru a asimila si aprofunda cu claritate institutiile dreptului muncii.
  • Codul muncii comentat. Noua organizare a muncii. Editia a III-a, completata si revizuita 2022 - Marius-Catalin Predut

Marius-Catalin Predut este licentiat al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti. Pregatirea profesionala a continuat-o la Academia de Politie A. I. Cuza din Bucuresti prin absolvirea in 2007 a studiilor de Master in “Drept Privat si al afacerilor” si in anul 2010 a studiilor postuniversitare de “Drept civil si procesual civil” la Universitatea Bucuresti.

Din anul 2006 este avocat, membru al Baroului Bucuresti.

In anul 2008 a fondat Cabinetul de avocatura “MCP avocati”, specializat in litigii si conflicte de munca.

Sursa: http://www.mcp-avocati.ro/