Editura Universul Juridic Codul administrativ comentat. Explicatii, jurisprudenta, doctrina. Volumul I. Art. 1-364 - Ed. coord. de. Prof. univ. dr. Verginia Vedinas

Editura: Universul Juridic

Autor: Verginia Vedinas

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1083-8

Cod Produs: 9786063910838 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Despre lucrare

La trei ani de la intrarea in vigoare a Codului administrativ, anuntam aparitia prezentei lucrari, la baza careia am asezat dorinta de a veni in sprijinul celor care exercita administratia publica, indiferent de faptul ca sunt demnitari, functionari sau personal contractual.

De asemenea, ne preocupa calitatea activitatii pe care ei o desfasoara, dorind ca prezenta lucrare sa raspunda, in cat mai mare masura, asteptarilor acestora.

Public tinta – teoreticieni si practicieni, deopotriva:

- demnitari;

- functionari publici;

- personal contractual din administratia publica si locala;

- persoane care doresc sa acceada la o functie sau demnitate publica, aleasa sau numita;

- alte persoane din administratia publica.

Puncte forte

- lucrarea respecta cuprinsul Codului administrativ, asa cum acesta a fost publicat in Monitorul Oficial, iar structura acesteia are in vedere comentarii pe articole, doctrina si jurisprudenta relevanta, care ajuta la cunoasterea si intelegerea, de catre cei interesati, a dispozitiilor Codului administrativ, in scopul unei mai bune aplicari;

- valorifica doctrina si jurisprudenta acumulate de la intrarea in vigoare a Codului administrativ;

- contine abordari critice si posibile solutii, propuneri care sa conduca la imbunatatirea reglementarii;

- semnaleaza unele carente care ar trebui sa fie avute in vedere in procedura de aprobare prin lege a O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ;

- prin aceasta lucrare ne-am dorit sa „unim” cat mai mult „scolile” juridice, sa asezam laolalta teoreticieni si practicieni, deopotriva, pentru a deslusi, in cat mai mare masura, „meandrele” unei reglementari care, fara sa fie perfecta, ca orice reglementare, are meritul de a oferi o baza normativa care, prin modul in care este si va fi interpretata, aplicata, completata si corectata in viitor, poate sa isi aroge rolul de veritabila „Constitutie” a administratiei.

Va multumim, dragii nostri cititori, pentru ingaduinta si interesul de a zabovi asupra acesteia in activitatea pe care o desfasurati, precum si tuturor celor care au contribuit la realizarea prezentei lucrari, cu care va facem cunostinta mai jos, la sectiunea „Despre autori”.

Verginia Vedinas

- Nascuta in localitatea Robanesti, jud. Dolj, Romania, in 1960.
- Doctor in Drept, titlu acordat de Universitatea Bucuresti (1998) si doctor in Filosofie, titlu acordat de Universitatea Bucuresti (2005).
- Licentiata in Drept la Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti.
- Profesor universitar, conducator doctorat la Universitatea din Bucuresti, Facultatea de Drept.
- Absolventa de specializari post-universitare in Luxemburg, Elvetia, Grecia.
- Din 1984 pana in 1987 a fost Secretar al Consiliului Popular Balotesti.
- Intre 1987 si 1991 a fost Secretar al Consiliului Popular Tamadaul Mare, Calarasi.
- In perioada 1991-1994 si-a desfasurat activitatea ca asistent universitar in cadrul Facultatii de Drept a Universitatii Ecologice. Din 1994 pana in prezent a fost succesiv lector, conferentiar si profesor universitar la Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti.
- Intre 2001 si 2003 a detinut functia de Secretar de Stat, fiind presedintele Agentiei Nationale a Functionarilor Publici. In anul 2003 a fost Subsecretar de Stat, director general adjunct al Institutului National de Administratie.
- In perioada 2004-2008 a fost Senator in Parlamentul Romaniei, secretar al Comisiei Juridice de numiri, disciplina si imunitati, membru al Comisiei de Afaceri Europene - Comisie permanenta comuna a celor doua Camere ale Parlamentului, membru in Comisia comuna de Elaborare a Codului Electoral al Romaniei – secretar; vicepresedinte al Comisiei de Administratie Publica, Urbanism si Amenajarea Teritoriului.
- Uniunea Juristilor din Romania i-a decernat in anul 2007 premiul Uniunii Juristilor pentru lucrarea “Deontologia vietii publice”, iar in 2008 i-a acordat diploma de excelenta pentru colaborarea la lucrarea „Constitutia Romaniei, comentariu pe articole”, Editura C.H. Beck, Bucuresti, 2008.

Despre lucrare

Public tinta – teoreticieni si practicieni, deopotriva:

- demnitari;

- functionari publici;

- personal contractual din administratia publica si locala;

- alte persoane din administratia publica.

Puncte forte