Editura Corint Biologie clasa a VII-a. Teste. Activitati practice. Experimente. Jocuri. Scheme si planse recapitulative - Silvia Olteanu, Iuliana , Tanur, Corina Kodjabashija, Camelia Manea, Stefania

Editura: Corint

Autor: Silvia Olteanu, Iuliana , Tanur, Corina Kodjabashija, Camelia Manea, Stefania

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-79367-4-2

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786067936742 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Biologie. Teste. Activitati practice. Experimente. Jocuri. Scheme si planse recapitulative – clasa a VII-a este un auxiliar pentru lucrul la clasa, dar si un indrumar in pregatirea elevilor de gimnaziu in vederea participarii la concursurile si olimpiadele scolare de profi l, printr-o abordare atractiva si interactiva.

Lucrarea va propune o serie de teste concepute in conformitate cu noua programa scolara de biologie. Acestea contin itemi variati, cu ilustratii corespunzatoare necesare atat pentru recunoasterea structurilor anatomice, cat si pentru realizarea unor conexiuni intre informatiile acumulate in timpul studiului la scoala si acasa.

Testele, activitatile practice si experimentele, jocurile, schemele si plansele recapitulative sunt accesibile si variate, constituind un instrument valoros, la indemana elevilor si a cadrelor didactice, in vederea consolidarii cunostintelor de biologie intr-un mod util si placut.
  • Biologie clasa a VII-a. Teste. Activitati practice. Experimente. Jocuri. Scheme si planse recapitulative - Silvia Olteanu, Iuliana , Tanur, Corina Kodjabashija, Camelia Manea, Stefania

Silvia Olteanu -prof.gr.I, Colegiul National "Nichita Stanescu"din Ploiesti, inspector scolar la ISJ Prahova, judet care, in 2015, prin doamna Silvia Olteanu, a devenit initiatorul si organizatorul Concursului National de Biologie pentru elevii claselor V-VI „George Emil Palade”, competitie apreciata de elevii si profesorii participanti din tara.

Iuliana Tanur este metodist, mentor, formator, expert POSDRU, profesor la Colegiul National „Jean Monnet” din Ploiesti

Corina Kodjibashija – profesor gradul didactic I, Scoala Gimnaziala nr. 150, Bucuresti.

Camelia Manea este profesor la Liceul Teoretic „Brancoveanu Voda” din Urlati

Stefania Ghiersch este profesor la Colegiul Economic „Virgil Madgearu” din Ploiesti

Florina Miricel - prof.gr.I, Colegiul National "Mihai Viteazul", Ploiesti