Editura Gama Natura si geografie. Caietul meu Montessori - Marie Kirchner

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-973-149-560-6

Cod Produs: 9789731495606 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Caietul familiarizeaza copilul cu notiuni despre:

continente;
animale din diferite zone geografice;
alcatuirea unui copac si a unei flori;
pasari;
arbori;
flori;
tipuri de frunze.

Cele patru caiete de lucru concepute de Marie Kirchner, directoarea unei scoli Montessori din Paris, propun activitati tactile si vizuale ce incurajeaza copilul sa lucreze singur si sa descopere, treptat, formele si numerele, literele cursive si sunetele, apoi scrierea.

Sfaturile pentru parinti, incluse la inceputul fiecarui caiet, sunt utile pentru a intelege cum trebuie incurajata si favorizata dezvoltarea abilitatilor copilului. Caietul este structurat in trei parti majore: prima parte cuprinde informatii despre continentele lumii, oceane, precum si informatii de cultura generala despre fiecare continent in parte, a doua parte cuprinde detalii despre diferite medii de viata: ferma, savana, ocean, banchiza si padure. A treia parte prezinta cateva notiuni despre botanica: constructia copacului si a florii, cateva specii de arbori si flori si cateva exemple de pasari.

Cu ajutorul acestui caiet, copilul isi va imbogati cultura generala despre geografie, natura si ecologie. Va invata sa coloreze, sa deseneze si sa isi dezvolte mai multe abilitati printre care autonomia, capacitatea de concentrare, atentia si perspicacitatea. Caietul face parte din colectia „Caietul meu Montessori, recomandat copiilor de 3-6 ani.

Din aceeasi colectie mai fac parte: • Lucrul cu mainile • Litere si sunete • Forme si numere
Caietul familiarizeaza copilul cu notiuni despre:

continente;
animale din diferite zone geografice;