Editura Vellant Mi-e frica sa pictez - Ecaterina Vrana

ISBN: 978-606-980-190-1

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069801901 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Acest catalog raisonné reda opera integrala a Ecaterinei Vrana (1969–2019): pictura, grafica, sculptura. Ordonate cronologic si cu datele tehnice de rigoare clar preciza te, fiecare dintre sutele de lucrari indexate cu numar de ordine si reproduse la dimensiuni care sa le faca reco gnoscibile si inconfundabile, isi prezinta parcursul ex pozitional, exegeza critica si starea civila (provenienta, colectiile din care fac parte, dar si colectiile prin care au trecut anterior).

(...)

Miza veritabila a acestui catalog raisonné este sa fie nerezonabil. Sa fie Ecaterina Vrana, nu doar sa o prezinte lumii, sec si neutru, ca pe un caier depanat alene. Ca talogul tine sa o oglindeasca, sa o reprezinte in primul rand pe Ecaterina Vrana in subiectivitatea ei ireductibila si excesiva, si doar apoi sa insiruie, obiectiv si instrumen tal, lucrarile acesteia. Caci mecanismul de profunzime al activitatii artistice a Ecaterinei Vrana a condus la apa ritia personajului Ecaterina Vrana, un personaj iesit din normele si cadrele comune ale vietii artistice si cultura le curente (poate doar in figurile creatoare feminine ale avangardei istorice i-ar putea fi gasite repere, de la Frida Kahlo la Leonora Carrington).” (Erwin Kessler)

Despre catalog:

Concept: Erwin Kessler

Editor: Erwin Kessler

Design&lay-out: Dan Ichimescu

Traducere/Translation: Ioana Serban, Maria Malcica, Erwin Kessler

Documentare: Carola Chisiu, Antonia Iordache, Cristian Vechiu

Corectura/Proof-reading: Dusa Udrea-Boborel (romana), Mihaela Ghita (engleza), Valentina Croitoru (romana/engleza).

Credite foto: Alexandru Paul, A10 by Artmark, Nicodim Gallery, Marius Caraman, Ioana Predescu, Rares Toma, George Radu, Cristian Oeffner Oprea, Victor Bortas, Horia Stan, Lee Thompson, Ludger Paffrath,

Courtesy GNYP Gallery,

Gabi Pana ©️MNAC,Dani Gherca/Nicu Ilfoveanu©️MNAC, Codrin Mircea, Bucuresti.

Proiect realizat cu sprijinul Consiliului Judetean Constanta