Editura Curtea Veche Un IQ financiar mai bun. CUM SA-TI FOLOSESTI BANII MAI CU CAP. Editia a II-a - Robert T. Kiyosaki

Editura: Curtea Veche

Autor: Robert T. Kiyosaki

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-44-0471-8

Cod Produs: 9786064404718 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Kiyosaki prezinta cele cinci tipuri de IQ financiar, necesare fiecarei persoane care doreste sa obtina independenta financiara: cum sa faci mai multi bani — sa afli cat valorezi cu adevarat, cine iti sunt clientii si cum sa-ti conturezi viitorul financiar; cum sa-ti protejezi banii — sa privesti taxele ca fiind inerente vietii, alaturi de tine la bine si la rau, caci „nu conteaza cat castigi… ci cat iti ramane“; cum sa-ti aloci banii — sa inveti cum sa traiesti pe baza unui buget, deoarece nu e suficient sa vrei un trai bun, trebuie sa-l si planifici; cum sa ai profit prin efectul de levier — sa stii cum sa pui banii sa lucreze pentru tine, aceasta fiind o abilitate cruciala; cum sa fii mai informat in plan financiar — sa accelerezi procesul de imbogatire, pe masura ce asimilezi tot mai multe informatii.
  • Un IQ financiar mai bun. CUM SA-TI FOLOSESTI BANII MAI CU CAP. Editia a II-a - Robert T. Kiyosaki

Robert T. Kiyosaki este american de origine japoneza, nascut si crescut in Hawaii. Dupa ce a absolvit US Merchant Marine Academy din New York, s‑a inrolat in trupele de puscasi marini si a luptat in Vietnam ca ofiter si pilot de elicopter. Dupa razboi, a lucrat in departamentul de vanzari al Xerox Corporation, apoi, in 1977, a deschis o companie care a adus pe piata primele portofele din nailon si Velcro cu diverse simboluri si embleme rock’n’roll.

In 1985 a fondat o companie internationala care avea ca scop educarea a zeci de mii de oameni din intreaga lume cu privire la afaceri si investitii.

In 1994, Robert si‑a vandut afacerea si, datorita investitiilor, a putut sa se retraga din activitate la varsta de 47 de ani.

In scurta perioada petrecuta ca „pensionar“ a scris bestsellerul international Rich Dad, Poor Dad. In calitate de antreprenor, mentor si investitor, Robert scrie rubrica lunara „Why the Rich Are Getting Richer“ pentru Yahoo! Finance, precum si editorialul „Rich Returns“ pentru revista Entrepreneur.