Editura Curtea Veche Mr. Humble si dr. Butcher. Un cap de maimuta, neurologul Papei si transplantarea sufletului - Brandy Schillace

Editura: Curtea Veche

Autor: Brandy Schillace

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1456-4

Cod Produs: 9786064414564 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Comparat deseori cu dr. Frankenstein si tinta frecventelor atacuri din partea activistilor pentru drepturile animalelor, Robert White a dus in laboratorul sau o lupta pe care el insusi nu stia daca o va castiga in cele din urma: cea cu limitele cele mai dure ale stiintei. In urma descoperirilor lui revolutionare, avea sa fie pusa sub semnul intrebarii insasi definitia vietii si a mortii, asa cum fusese perpetuata de religie si de conceptiile filozofice. Daca putea sa demonstreze ca, in urma transplantului, creierul cu toate amintirile lui supravietuieste, atunci urma sa salveze minti captive in corpuri muribunde.
  • Mr. Humble si dr. Butcher. Un cap de maimuta, neurologul Papei si transplantarea sufletului - Brandy Schillace

Brandy Schillace lucreaza intr‑o zona in care se intersecteaza medicina, istoria, stiinta si literatura. A fost profesoara si cercetatoare la Dittrick Medical History Center and Museum si editoare a Culture, Medicine and Psychiatry, o revista de antropologie medicala si culturala. Articolele ei pot fi citite in Scientific American, Wired, Globe and Mail sau The Huffington Post. In 2018, Schillace a castigat o bursa a Fundatiei Arthur P. Sloan in domeniul stiintei, pentru a se documenta si a scrie Mr. Humble si dr. Butcher. A aparut in mai multe emisiuni TV – Mysteries at the Museum (Travel Channel), American Built (History Channel si Fox) etc. Schillace locuieste in Ohio si este redactor‑sef al revistei Medical Humanities.

Cu o remarcabila putere de evocare, Brandy Schillace spune o poveste incredibila, dar adevarata, destinata atat pasionatilor de stiinta, cat si amatorilor de mistere, senzatii tari si rasturnari spectaculoase de situatie.