Editura Publica Miracolul Del Potro - Sebastian Torok

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-722-346-0

Cod Produs: 9786067223460 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aceasta carte spune povestea unuia dintre cei mai mari tenismeni ai Argentinei, care si-a castigat un loc la masa legendelor. In plus, dezvaluie ce se afla in spatele miracolului revenirii sale incununate de glorie. Dupa cel mai lung si dureros impas, in urma a trei interventii chirurgicale suferite in cincisprezece luni, Delpo a reaparut pe teren, a castigat a doua sa medalie olimpica si a fost unul dintre eroii visului de a castiga Cupa Davis, transformat in realitate in 2016 de echipa nationala.

Un ziarist englez l-a descris drept un urias bland. Delpo este indeajuns de sensibil pentru a consola o fata de mingi care este lovita, pentru a se opri in plin joc pentru a admira un fluture, pentru a fi alaturi de un mic fan al sau, in ultimele zile de viata ale pustiului. Dar cand manuieste racheta, trece de la Jekyll la Hyde fara gradare: cu biciuirea loviturii de dreapta isi intimideaza rivalii si seduce publicul. Juan Martín del Potro s-a intors. Si cum a facut-o!

Juan Martín del Potro nu este doar un campion, el devenind de mult timp o legenda. Mai batran decat orice veac al singuratatii si mai rezistent decat orice tomnatic patriarh, Delpo este sportivul care si-a depasit destinul, unul aspru si neiertator, intorcandu-se de pe taramul umbrelor. El ar fi trebuit sa fie de multa vreme pensionar, caci cele trei operatii la ambele incheieturi ale mainilor nu ii rezervasera alt viitor. Rapus de dureri si coplesit de depresie, cine i-ar mai fi dat vreo sansa? Dar uriasul cel bland s-a intors din morti, animat de o credinta precum cea a conchistadorilor de altadata. Anul 2016 ramane ca reper al unor performante unice. Si 2017. Si 2018. Daca avem nevoie de repere morale pentru copiii nostri, atunci El Flaco este pilda maxima. Iar aceasta carte este marturisirea unui campion care a suferit ca om si s-a autodepasit, devenind, cumva, un fel de supraom, de zeu al terenului de tenis. Un zeu linistit si bun. — VALENTIN PROTOPOPESCU, jurnalist Eurosport si traducator

Miracolul del Potro a aparut cu sustinerea Erste Asset Management.
SEBASTIÁN TOROK este ziarist al cotidianului La Nación din anul 2000. A studiat la Scoala Nationala „Antonio Mentruyt” din Banfield (Buenos Aires) si are o diploma in Jurnalism Sportiv obtinuta la TEA y DeporTEA in 2000. In 2015, a primit Premiul Estímulo TEA pentru realizarile sale jurnalistice transpuse in grafica. A scris despre fotbal, rugby si handbal, a comentat evenimente precum cucerirea titlului de campioana de Racing in 2001 si de Boca Juniors, cu Palermo si Riquelme in echipa.

S-a specializat in tenis, sport pe care il practica din copilarie. A scris in revistele Grip si Fútbol Mundial. A relatat de la turnee de Grand Slam, trei finale de Cupa Davis, Mastersul de la Miami si Turneul Campionilor de la Londra. A fost unul dintre putinii jurnalisti prezenti la patru intalniri disputate in deplasare de Argentina in 2016, anul in care a cucerit Cupa Davis. Este editorialist de tenis la Radio Continental si colaboreaza la emisiunea radio Ventana abierta. I-a intervievat in exclusivitate pe Roger Federer, Rafael Nadal si Novak Djokovic.

Miracolul del Potro a aparut cu sustinerea Erste Asset Management.