Editura Publica How To. Cum sa. Sfaturi stiintifice absurde pentru probleme obisnuite, din viata reala - Randall Munroe

Editura: Publica

Autor: Randall Munroe

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-722-438-2

Cod Produs: 9786067224382 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Pentru orice lucru pe care vrei sa-l faci exista o metoda corecta, o metoda gresita si una atat de monumental de complexa, de excesiva si de nerecomandabila, incat nimeni n-ar incerca-o vreodata. How To este un ghid pentru cea de-a treia abordare. Debordeaza de sfaturi perfect imposibil de pus in practica, pentru orice: de la cum sa faci un avion sa aterizeze si pana la cum sa sapi o groapa.

Randall Munroe iti explica modul in care poti prezice vremea pe baza pixelilor din pozele de pe Facebook. Te invata cum sa-ti dai seama daca esti din generatia baby boomer a anilor 1950-1960 sau un pustan al anilor 1990, masurandu-ti gradul de radioactivitate din dinti. Iti da indicii cum sa-ti faci un selfie cu telescopul, sa traversezi un rau facandu-l sa fiarba pana se evapora si sa-ti alimentezi casa cu energie distrugand tesatura spatiu-timp.

Iar daca vrei sa te descotorosesti de cartea lui dupa ce ai citit-o, trece in revista toate optiunile de eliminare adecvata, inclusiv dizolvarea in apa oceanului, transformarea in vapori, folosindu-te de placile tectonice ca s-o impingi pe sub mantaua care imbraca miezul Pamantului, sau lansarea acesteia cu o racheta spre Soare.

Randall Munroe exploreaza cele mai complicate metode de a indeplini sarcini simple, dar nu se multumeste sa faca totul cat mai dificil pentru el insusi si pentru cititorii lui. La fel de genial pe cat i-a reusit in What If?, Munroe ne invita sa dam o raita prin cele mai absurde extreme ale posibilului. Plina de infografice destepte si de ilustratii amuzante, How To este un mod incantator de a-ti suci mintea in toate directiile, ca sa intelegi mai bine stiinta si tehnologia de la baza lucrurilor pe care le facem in viata de zi cu zi.

Aceasta carte abordeaza probleme de la cele mai banale – cum sa te muti in casa noua, de exemplu – si pana la cele care l-ar putea tulbura pe un savant nebun care-si construieste primul sant de aparare plin cu lava. Solutiile sunt deseori ilar de absurde, dar intentionat. Insa gasim inglobate in aceste solutii o cunoastere stiintifica solida, inginereasca si experimentala. O carte pentru oricine stie sa aprecieze solutiile intemeiate pe stiinta, dar pompos de excesive tehnologic, la problemele vietii de zi cu zi. — Science Magazine

Ridicola, incantatoare si, la naiba, educativa. — Sunday Times

How To este un manual de instructiuni de o precizie voios-autoironica, pentru aspirantii la savantlac de toate varstele. — Booklist

Un deliciu pur, un amestec dulce-sarat de stiinta solida si umor trasnit. — BoingBoing

O carte-provocare geniala: hopa sus in caruselul cu senzatii tari! — Nature

Cartea How to e plina de stiinta si glume, asa ca o recomand: 10/10. — Simone Giertz

#1 New York Times instant bestseller
Randall Munroe este autorul bestsellerurilor What If? si Explicatorul de lucruri, clasate pe primul loc in topul New York Times, al blogului de intrebari si raspunsuri cu tematica stiintifica What If si al foarte apreciatului webcomic xkcd. Fost expert in robotica la NASA, a parasit agentia spatiala americana in 2006 ca sa faca benzi desenate pe internet. Traieste in Massachusetts.

Ridicola, incantatoare si, la naiba, educativa. — Sunday Times

O carte-provocare geniala: hopa sus in caruselul cu senzatii tari! — Nature