Editura Curtea Veche Esti aici. Descopera momentul prezent - Thich Nhat Hanh

ISBN: 978-606-44-0857-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9786064408570 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Exersand tehnicile propuse de Thich Nhat Hahn, vei deveni mai calm si mai receptiv. Chiar daca nu esti budist si nici nu ai citit pana acum niciuna dintre cartile scrise de celebrul calugar Zen, cuvintele sale sincere si pline de caldura te vor inspira sa vezi fiecare clipa traita ca pe un miracol. Iti vor revela profunzimea legaturilor tale cu natura, cu ceilalti oameni si cu tine insuti.
  • Esti aici. Descopera momentul prezent - Thich Nhat Hanh

Thich Nhat Hanh este lider spiritual, poet, activist si promotor al budismului Zen. Nascut in Vietnam si calugarit la varsta de saisprezece ani, a trait in exil treizeci si noua de ani, punandu-si existenta in slujba pacii. In prima parte a vietii a fost profesor de religii comparate si budism in Saigon, apoi a studiat la Princeton University si a predat la Columbia University, iar principalul lui scop a fost sa militeze pentru oprirea Razboiului din Vietnam. Pana la intoarcerea in tara natala, a pus bazele unei comunitati budiste in sudul Frantei, numita Plum Village. Le‑a oferit astfel vesticilor un refugiu spiritual si un model prin care sa ajunga la echilibru, liniste si intelegere reciproca.

A cautat mereu raspunsuri pentru problemele actuale, drept dovada stand si cele peste o suta de carti scrise. Datorita complexei sale activitati pacifiste, a fost nominalizat de Martin Luther King, Jr., la Premiul Nobel pentru Pace in 1967. In prezent traieste in templul Từ Hiếu, acolo unde si‑a facut ucenicia, intors acasa dupa o lunga perioada apostolica in strainatate.