Editura Curtea Veche Dalai Lama: Despre fericire, viata si multe altele. Conversatii cu Rajiv Mehrotra. Editia a II-a - Rajiv Mehrotra , Dalai Lama

Editura: Curtea Veche

Autor: Rajiv Mehrotra , Dalai Lama

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-44-0181-6

Stoc limitat
Cod Produs: 9786064401816 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Realizate pe parcursul a douazeci de ani, interviurile care alcatuiesc volumul Dalai Lama: Despre fericire, viata si multe altele. Conversatii cu Rajiv Mehrotra creeaza un profil extrem de interesant al acestui mare lider religios, al problemelor cu care se confrunta intreaga lume de azi, cat si al abordarii budiste a existentei.

Dalai Lama ii ofera cititorului raspunsuri de multe ori inedite la intrebari despre rolul religiei in lumea moderna, starea de iluminare perfecta, suferinta, calea spiritualitatii, karma, reincarnare, nirvana, constiinta, puterea meditatiei si a vizualizarii, arta tibetana a antrenarii mintii si stiinta mintii.

„Dalai Lama asculta si vorbeste cu oricine. Multi asteapta rabdatori ore, saptamani sau chiar ani pentru cateva momente petrecute impreuna cu el. Abordeaza fiecare conversatie cu rabdare, concentrare si cu un mare respect pentru persoana din fata sa. Fie ca este vorba de nou-venitii din Tibet, care isi risca de multe ori viata pentru a ajunge la Dharamsala doar pentru a-l privi un pic, sau de oameni obisnuiti pe care ii intalneste in calatoriile sale prin toata lumea, fie ca sunt politicieni versati sau jurnalisti cu experienta, tineri calugari sau stagiari agitati, oameni de stiinta sau filozofi, atei sau oameni profund religiosi, un cersetor de pe strada sau un mare om de afaceri — pentru Dalai Lama toti sunt oameni ce isi doresc fericirea si vor sa evite suferinta.“

Rajiv Mehrotra
  • Dalai Lama: Despre fericire, viata si multe altele. Conversatii cu Rajiv Mehrotra. Editia a II-a - Rajiv Mehrotra , Dalai Lama

Rajiv Mehrotra (nascut pe 4 martie 1953 in Delhi, India) este un scriitor, producator TV si regizor de documentare, discipol al lui Dalai Lama, pentru care ocupa postul de secretar al Fundatiei pentru Responsabilitate Universala (www.furhhdl.org), aparut prin intermediul Premiului Nobel pentru Pace. Este cunoscut pentru ca a fost prezentatorul unuia dintre cele mai longevive talk show-uri televizate din India, In Conversation.

Cartile lui au in centru spiritualitatea, cea mai cunoscuta fiind Despre fericire, viata si multe altele – conversatii cu Rajiv Mehrotra, o biografie a lui Sri Ramakrishna si a Mintii lui Guru. A fost si discipolul lui Swami Ranganathananda, presedintele Misiunii lui Ramakrishna si a celebrului profesor de yoga BKS Iyengar. Este fondatorul The Public Service Broadcasting Trust (www.psbt.org) si, pana recent, presedintele The Media Foundation (www.thehoot.org).

Rajiv Mehrotra a participat la sedintele plenare ale World Economic Forum, care l-a ales drept lider global al viitorului. A fost jurat al Templeton Prize, prezentat de printul Filip intr-o ceremonie la Palatul Buckingham. Valoare premiului o depaseste pe cea a Premiilor Nobel, deoarece, asa cum a considerat chiar Templeton, „spiritualitatea a fost ignorata“ la Nobel. A facut scoala la La Martiniere, in Calcutta; la St Stephen's College, in Delhi si la Oxford si Columbia.

Tenzin Gyatso, cel de al XIV-lea Dalai Lama, este liderul spiritual al poporului tibetan. In 1950, la un an de la invadarea Tibetului de catre China, a fost chemat sa isi asume puterea politica, iar in 1959, dupa invazia trupelor chineze in Lhasa, a fost fortat sa plece in exil. De atunci traieste in Dharamsala, in nordul Indiei, acolo unde se afla sediul puterii administrative tibetane. In 1989 i-a fost decernat Premiul Nobel pentru Pace.

Rajiv Mehrotra