Editura Publica Cum sa combati un rasist. Istorie, stiinta, rasa si realitate - Adam Rutherford

Editura: Publica

Autor: Adam Rutherford

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-722-444-3

Cod Produs: 9786067224443 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Rasele umane nu sunt o realitate biologica. Rasismul se hraneste din nestiinta noastra.

Pseudostiinta rasista s-a raspandit atat de mult incat e greu de observat. Dar efectele sale toxice asupra societatii sunt evidente: incurajeaza nationalismul, atata ura, pune in pericol vieti si otraveste discutiile pe orice tema, de la sport la inteligenta. Pana si cei cu intentii bune repeta stereotipuri „dovedite stiintific”, pentru ca genetica de ultima generatie este greu de inteles... si mult prea usor de distorsionat.

In mod paradoxal, conceptiile acestea gresite se inmultesc chiar intr-o epoca in care oamenii de stiinta fac descoperiri fara precedent in genetica umana, descoperiri care, odata intelese corect, reprezinta dovezi puternice impotriva rasismului. Niciodata nu am stiut mai bine cine suntem si de unde venim si totusi ducem o dureroasa lipsa de astfel de informatii in discutiile informale despre rasa.

Cum sa combati un rasist demonteaza ferm ideile perimate despre rasele umane, evidentiind ce poate si ce nu poate genetica moderna sa ne spuna despre diferentele dintre oameni. Acum stim ca vechile categorii rasiale care inca ne dezbina nu corespund cu diferentele genetice observabile. De fapt, deosebirile dintre noi sunt atat de marunte incat, mai mult decat orice, servesc drept dovada a umanitatii noastre comune.

O prezentare fara ocolisuri, care dovedeste ca, in stiinta, conceptul de „rasa” nu ar trebui sa existe. [...] O excelenta trecere in revista a geneticii umane. — Kirkus Reviews

Rutherford isi echipeaza cititorii cu instrumentele necesare pentru discreditarea prejudecatilor, atat ale rasistilor, cat si ale celor bine intentionati. In ciuda istoriei sale tumultuoase, cunoasterea stiintifica a genelor converge de multa vreme asupra unui adevar: desi sunt o constructie sociala cum nu se poate mai reala, rasele umane nu au nicio baza stiintifica. — Scientific American

Remarcabila... Inarmeaza cititorul cu o lista fascinanta de argumente stiintifice pentru a se lansa cu incredere in dezbateri despre rasa, gene, ascendenta. In esenta, cartea lui Rutherford este o provocare impotriva manipularii, a reprezentarii deformate si a abuzului de stiinta pentru a justifica ura si prejudecatile. — Big Think

De o relevanta arzatoare pentru zilele noastre... In multe tari, tot mai multi oameni cauta lecturi antirasism. Cartea lui Rutherford isi merita cu prisosinta locul printre ele. — Alondra Nelson, Nature

O discutie intr-un moment foarte oportun despre cum putem combate argumentele rasiste pe baze stiintifice. [...] Rutherford demonteaza sistematic originea si evolutia prejudecatilor [rasiste] [...] si explica de ce stiinta le contrazice. — Shelf Awareness

Bestseller International
Cele mai bune 13 carti de Stiinta si Tehnologie din 2020, New Scientist
Finalista Goodreads Choice Awards Best Book of 2020, sectiunea Stiinta si Tehnologie
Cele mai bune carti de nonfictiune ale anului 2020, BBC Science Focus Magazine
Cele mai bune 10 carti de Stiinta si Tehnologie, Big Think 2020
Una dintre cartile anului 2020, Daily Telegraph
Adam Rutherford este genetician, autor de carti stiintifice si personalitate media. A studiat genetica la University College London, iar in timpul doctoratului a facut parte dintr-o echipa care a identificat prima cauza genetica a unei forme de orbire in copilarie. Pe langa colaborarea cu The Guardian, unde se ocupa de rubrica de stiinta, a scris si a  prezentat pentru BBC mai multe seriale si emisiuni premiate, printre care Inside Science, bine cunoscuta emisiune saptamanala de pe Radio 4, The Cell difuzata de BBC Four, si Playing God, o emisiune despre dezvoltarea biologiei sintetice, pentru reputata serie stiintifica Horizon.

A scris Cartea oamenilor, o noua istorie a evolutiei, care exploreaza extraordinarul paradox al „animalului uman”, Scurta istorie a tuturor, finalista la Premiile National Book Critics Circle, si Creation, un volum despre originile vietii si biologia sintetica, finalista pentru Premiul Wellcome Book.

Bestseller International
Cele mai bune 13 carti de Stiinta si Tehnologie din 2020, New Scientist