Editura Curtea Veche Cele cinci limbaje de iubire ale copiilor. Editia a V-a, revizuita - Ross Campbell , Gary Chapman

Editura: Curtea Veche

Autor: Ross Campbell , Gary Chapman

Editia: a 5-a, revizuita

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-44-0083-3

Cod Produs: 9786064400833 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prin intermediul unuia dintre cele cinci limbaje de iubire, specific copilului dumneavoastra – timpul acordat, cuvintele de incurajare, darurile, serviciile sau mangaierile fizice –, ii veti putea transmite in mod eficient si neconditionat sentimente de respect, afectiune si implicare totala, care vor avea o mare rezonanta in sufletul sau.

Atunci cand sunt pregatiti cum trebuie, parintii pot folosi aceste limbaje pentru a comunica cu copiii lor, pentru ca atunci cand copilul simte ca este iubit, nu numai ca ii veti satisface cea mai profunda nevoie emotionala, dar va fi mult mai receptiv la sfaturile si indrumarile dumneavoastra ca parinti.

Cartea lui Gary Chapman si Ross Campbell este un dar nepretuit pentru parinti, de care se vor bucura insa, in primul rand, copiii. Pentru ca lectia cea mai importanta pe care o putem invata din aceasta lucrare ar putea fi rezumata astfel: la fel de important ca a-ti iubi copiii este sa stii cum sa-i iubesti, adica sa-i faci sa se simta iubiti, sa intelegi si sa vorbesti „dialectul“ iubirii lor. Cele cinci limbaje de iubire ale copiilor cuprinde o serie de analize revelatoare ale diferitelor moduri de exprimare a iubirii si contine sfaturi practice, utile pentru a recunoaste, de la varstele cele mai fragede, limba in care copiii inteleg iubirea.
  • Cele cinci limbaje de iubire ale copiilor. Editia a V-a, revizuita - Ross Campbell , Gary Chapman

Dr. Ross Campbell (1936–2012) a fost psihiatru si un reputat consilier pentru relatiile dintre parinti si copii. Fondator al Southeastern Counseling Center din Chattanooga, Tennessee, institutie al carei director a fost pana in 1996. In 1997, a fost numit de guvernatorul statului Tennessee in consiliul de conducere al Trustees of Mocasin Bend Mental Health Institute. A fost profesor asociat la catedra de pediatrie si psihiatrie a Colegiului de Medicina din cadrul Universitatii Tennessee.