Editura Paralela 45 Ce se poate face in a patra dimensiune - Matt Parker

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-973-47-2438-3

Cod Produs: 9789734724383 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ce se poate face in a patra dimensiune este un ghid complet pentru explorarea lumii fascinante a matematicii despre care nu vi s-a vorbit niciodata in scoala. Matematicianul si comedianul Matt Parker foloseste bizarele sticle Klein, niste felii de pizza inimaginabil de mici, noduri pe care nu le poate desface nimeni si computere construite din piese de domino, ca sa ne dezvaluie unele dintre cele mai exotice si fascinante idei din matematica. Incepand cu numere simple si algebra, cartea continua cu numere neplacut de mari, in mai multe dimensiuni decat stiam ca exista.

Oricine stie sa numere se poate urca in trenul matematicii, in aceasta gara. Calatoria se desfasoara intr-un ritm prietenos, in care ai timp sa admiri peisajul si sa asculti anecdotele, trucurile pentru petreceri sau povestile despre fiinte care traiesc in spatii cu patru dimensiuni.

Indiferent daca va place sau nu matematica, nu va temeti sa va urcati la bord. Matt are suficient entuziasm pentru noi toti… si e de-a dreptul contagios!

s.l. dr. ing. Radu Timnea,

Universitatea Politehnica din Bucuresti, Facultatea de Transporturi
  • Ce se poate face in a patra dimensiune - Matt Parker

Matt Parker, cunoscut ca matematicianul comedian, poate fi vazut vorbind despre matematica la BBC, in Guardian si pe diverse scene din Marea Britanie, la targuri si festivaluri stiintifice, in teatre. La origine, profesor de matematica din Australia, Matt traieste acum in Guildford, intr-o casa plina cu aproape toate consolele retro de jocuri video facute vreodata. Nimic nu a putut sta vreodata intre Matt si computere. E fluent in binar si poate sa-ti scrie in cateva secunde numele ca o secventa de 0 si 1. In 2012, el si echipa Think Maths a realizat un computer complet functional din circuite facute din piese de domino: a fost nevoie de 10.000 piese de domino, 12 oameni si 6 ore. Cand nu lucreaza ca membru al Public Engagement in Mathematics, la Queen Marry University din Londra, facand comedie stand-up sau semnand calculatoarele fanilor la finalul unui spectacol, Matt isi petrece timpul plimbandu-se fara tinta in tinuturi rurale sau incercand sa gaseasca un pub care vinde bere decenta. Numarul lui favorit, in momentul de fata, este 2025.

Daca vreti sa aflati mai multe despre Matt si sa il vedeti live si la TV, vizitati: standupmaths.com.

s.l. dr. ing. Radu Timnea,

Universitatea Politehnica din Bucuresti, Facultatea de Transporturi