Editura Pro Universitaria Aspecte teoretice si practice de regasire si utilizare a informatiei digitale in mediul universitar - Stefan Cristian Ciortan, Elena Tirziman

Editura: Pro Universitaria

Autor: Stefan Cristian Ciortan, Elena Tirziman

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1489-8

Cod Produs: 9786062614898 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Internetul este o imensa platforma de publicare, informare si comunicare. Publicarea in acest spatiu global urmeaza reguli dintre cele mai diverse, de la publicarea libera si simpla de catre orice utilizator al retelei in scopuri personale si particulare, pana la publicarea elaborata, controlata in scopuri comerciale, stiintifice sau profesionale. In activitatea lor universitara, studentii sunt utilizatori ai informatiei digitale dar si creatori, autori de continut informational chiar daca intr-o masura mult mai mica. In aceasta dubla calitate de utilizator si creator de informatie este necesar sa fie cunoscute teoriile si practicile de informare, metodele specifice de munca intelectuala, aspectele etice, morale, deontologice care insotesc informatia. Toate aceste cunostinte teoretice si competente practice odata dobandite vor deveni un instrument deosebit de util care il va insoti pe fiecare absolvent la locul sau de munca si de-a lungul intregii vieti.
  • Aspecte teoretice si practice de regasire si utilizare a informatiei digitale in mediul universitar - Stefan Cristian Ciortan, Elena Tirziman

Stefan Cristian Ciortan

A absolvit: Universitatea Politehnica din Bucuresti ca Inginer Diplomat, dupa care a urmat programul de Master Administratie Publica Electronica din cadrul Facultatii de Litere a Universitatii din Bucuresti. In prezent este student doctorand la Scoala Doctorala a Facultatii de Litere avand titlul tezei de doctorat ”Resurse de informare si documentare in educatia universitara”.
A participat la manifestari stiintifice, dezbateri si cursuri privind formarea si educatia in domeniul Stiintelor Informarii si Comunicarii;
Activitatea de cercetare are la baza activitatea de cercetare ce s-a concretizat prin participarea la 20 de proiecte de cercetare (nationale si internationale), majoritatea interdisciplinare dar care au abordat teme de Stiintele Informarii, TIC, vizand realizarea de sisteme informatice de informare si documentare, baze de date, informatizarea bibliotecilor, valorificarea patrimoniului documentar cultural si stiintific, realizarea de infrastructuri de informare, etc.
Domenii de cercetare: Stiintele Informarii si Comunicarii, Biblioteci digitale, Baze de date.

Elena Tirziman

A absolvit: Universitatea din Bucuresti, Specializarea Biblioteconomie si Stiinta Informarii; Academia de Studii Economice din Bucuresti, Specializarea Finante, Banci, Contabilitate. Are diploma de Doctor in Filologie obtinuta la Universitatea din Bucuresti si diploma de Doctor in Stiintele Informarii si Comunicarii obtinuta la Universitatea Michel de Montaigne, Bordeaux III, Franta. In prezent este Profesor la Universitatea din Bucuresti, Facultatea de Litere unde este ��i conducator de doctorat in domeniul Filologie, specializarea Biblioteconomie si Stiintele Informarii. A participat la manifestari stiintifice, dezbateri privind formarea si educatia in domeniul Stiintelor Informarii si Comunicarii; este autor si coautor a 20 de carti; peste 140 comunicari, studii si articole in reviste specializate; a participat la elaborarea a 20 de proiecte de cercetare (nationale si internationale).

Domenii de cercetare: Stiintele Informarii si Comunicarii, Biblioteconomie, Biblioteci digitale.