Editura Curtea Veche Antifragil. CE AVEM DE CASTIGAT DE PE URMA DEZORDINII - Nassim Nicholas Taleb

Editura: Curtea Veche

Autor: Nassim Nicholas Taleb

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-44-0435-0

Cod Produs: 9786064404350 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Om de afaceri, eseist, cercetator si unul dintre cei mai indrazneti si mai excentrici ganditori contemporani, autorul demonstreaza ca, asa cum organismul uman are de castigat de pe urma stresului si tensiunii la care este supus ocazional, tot astfel majoritatea lucrurilor au beneficii de pe urma dezordinii, volatilitatii, haosului si factorilor de stres. Experienta arata ca improbabilul, imprevizibilul si nesiguranta nu sunt atat de periculoase pe cat se crede, ci ca se dovedesc utile, dezirabile si chiar necesare — pentru ca imbunatatesc si intaresc orice sistem, organic sau anorganic.

Apeland la exemple din finante, politica, ecologie, medicina, arhitectura si educatie, Taleb executa un tur de forta prin toate domeniile vietii umane (si nu numai) pentru a identifica si analiza componentele care intaresc sistemele, facandu-le antifragile. Spre deosebire de rezistenta si robustete, antifragilul nu numai ca rezista la socuri, ci trage invataminte de la acestea si se imbunatateste de pe urma lor. Tocmai de aceea cunoasterea prin incercare si eroare va fi intotdeauna superioara cunoasterii academice, „de laborator“, iar organismele calite in focul provocarilor vor fi mai puternice decat acelea dezvoltate sub un „clopot de sticla“.
  • Antifragil. CE AVEM DE CASTIGAT DE PE URMA DEZORDINII - Nassim Nicholas Taleb

Nassim Nicholas Taleb (nascut in 1960 la Amioun, Liban) este statistician, practician in matematici financiare si epistemolog al probabilitatilor. In prezent este profesor de inginerie a riscului la Institutul Politehnic al Universitatii din New York. Inainte, a lucrat la Bursa din New York si la cea de la Londra timp de douazeci si unu de ani si s a specializat in evaluarea riscurilor implicate de evenimentele rare si neprevazute. In acest mediu a fost supranumit „disidentul de pe Wall Street“, iar experienta acumulata s a concretizat in teoria Lebedei Negre, despre evenimentele care au loc in ciuda unei probabilitati infime. Scrisa in 2007, cea mai cunoscuta dintre cartile sale, Lebada Neagra. Impactul foarte putin probabilului, a fost vanduta, in editia originala, in peste trei milioane de exemplare si a fost tradusa in treizeci si una de limbi. Totodata, se considera ca autorul a anticipat in paginile ei criza bancara si economica ce avea sa survina in 2008 in Statele Unite.