Editura Paralela 45 Povesti si povestiri - Hans Christian Andersen

ISBN: 978-973-47-1491-9

Cod Produs: 9789734714919 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Viata insasi este cea mai buna poveste. HANS CHRISTIAN ANDERSEN
De 150 de ani, povestile si povestirile lui Hans Christian Andresen incanta deopotriva oamenii mari si copiii. Nimeni nu este prea mic sau prea mare pentru a incepe sa le citeasca. Si odata citite, nu le vor mai uita niciodata.
Scriitor cu o imaginatie debordanta, Hans Christian Anderson a revolutionat literatura pentru copii si a ramas celebru in literatura universala pentru povestile reunite in editia de fata(Hainele noi ale imparatului, Degetica, Ratusca cea urata, Mica sirena si altele), povesti devenite clasice si traduse in sute de limbi. Fiecare poveste ascunde noi surprize de fiecare data cand este citita.
Ceea ce ne da Hans Christian Andersen tuturor este ceea ce i-a promis Regina Zapezii lui Kay, nici mai mult nici mai putin decat `lumea intreaga si pe deasupra si o pereche de patine noi`.

(N. 2 aprilie 1805, Odense, Danemarca - d. 4 august 1875, Copenhaga) a fost scriitor si poet danez, celebru pentru basmele sale. Printre cele mai cunoscute povesti ale sale se numara „Craiasa Zapezilor”, „Mica sirena”, „Hainele cele noi ale imparatului” si „Ratusca cea urata”. In timpul vietii Andersen a fost celebrat de regalitate si aclamat pentru ca a adus bucurie copiilor din intreaga Europa. Basmele sale au fost traduse in peste o suta de limbi si continua sa fie publicate in milioane de exemplare in intreaga lume. Sursa foto: wikipedia.org

Viata insasi este cea mai buna poveste. HANS CHRISTIAN ANDERSEN