Editura Corint Crima si pedeapsa - Feodor Mihailovici Dostoievski

Anul publicării: 2014

ISBN: 978-606-93689-5-4

Cod Produs: 9786069368954 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Editura Corint Books propune cititorilor sai, in colectia Clasici ai literaturii universale, un roman de exceptie: Crima si pedeapsa (Преступление и наказание) de F.M. Dostoievski, roman publicat de scriitorul rus in foileton in revista literara Русский вестник (rus., „Mesagerul rus”) in 1866 si in volum in 1867.

Romanul reprezinta una dintre capodoperele dostoievskiene si una dintre marile opere ale literaturii universale, in care, asa cum spunea Albert Kovács: „Formula romanului dostoievskian – definit de trasaturi ca: psihologic, realist-fantastic, ideologic sau filozofic – isi gaseste intruchiparea perfecta, pentru prima data. [..] Geneza formulei coincide cu geneza romanului. [...] Etalon al romanului dostoievskian, Crima si pedeapsa nu are nevoie de vreo recomandare speciala din partea criticului, el se recomanda singur ca o capodopera a literaturii ruse si universale, receptata ca atare pretutindeni, alaturi de Don Quijote, Hamlet, Faust, Rosu si Negru, Razboi si pace, Madame Bovary...”

Romanul contine sase parti si un epilog. Prefata este semnata de regretatul prof. univ. dr. Albert Kovács, unul dintre cei mai buni cunoscatori ai creatiei dostoievskiene din tara noastra despre care a scris valoroase lucrari de critica literara − precum Poetica lui Dostoievski (1987) sau Dostoievski: Quo vadis homo? Sensul existentei si criza civilizatiei (2000) – si din care a si tradus, in colaborare cu Nicolae Iliescu volumul Dostoievski despre literatura si arta (2000) si in onoarea caruia a infiintat Societatea „Dostoievski” din Romania pe care a condus-o pana in ultima sa clipa.
  • Crima si pedeapsa - Feodor Mihailovici Dostoievski

FEODOR MIHAILOVICI DOSTOIEVSKI s-a nascut la 30 octombrie (11 noiembrie) 1821 la Moscova. Debuteaza cu povestirea Oameni sarmani (1846), fiind salutat ca „un nou Gogol”. In aprilie 1849 este arestat si condamnat la moarte, pedeapsa comutata in munca silnica, pentru apartenenta sa la un grup socotit ostil regimului. Anii de detentie dura petrecuti la penitenciarul din Omsk (1850–1854) isi vor pune amprenta decisiv asupra vietii si personalitatii scriitorului. Dupa Amintiri din Casa mortilor (1860–1865) si Insemnari din subterana (1864), Dostoievski scrie si publica, rand pe rand, marile sale romane, cele care vor face din el unul dintre cei mai importanti scriitori ai lumii: Crima si pedeapsa (1866), Posedatii (Demonii) (1871–1872), Idiotul (1874), Fratii Karamazov (1880). La 28 ianuarie (9 februarie) 1881, Dostoievski se stinge din viata, lasand in urma sa o opera nepereche.