Editura Paralela 45 Comoara cu basme - Fratii Grimm

Anul publicării: 2012

ISBN: 978-973-47-1587-9

Cod Produs: 9789734715879 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Draga cititorule, care te vei osteni sa deschizi aceasta minunata comoara cu basme, sa stii ca indrazneala si osteneala iti vor fi inzecit rasplatite de o frumoasa calatorie prin intelesurile lumii, cu ajutorul basmelor pe care le vei gasi aici. In acest cufar se toarce de fapt povestea ta, povestea fiecaruia dintre noi, cu rasfirarea acestui ghem care este omul, cu torsul lui pe fuiorul timpului. Regi si imparati, printi si printese, prieteni statornici, balauri, dusmani sireti si invidiosi, hrapareti si egoisti, forta si curajul, iscusinta si istetimea, rand pe rand iti impartasesc taine pastrate din vremuri stravechi. Si poate ca va capata inteles astfel si de ce, odinioara, basmele nu erau povestile copiilor, ci se spuneau la fantana in soapta, pe inserat.

Laura Mihaileasa si Simona Ionescu

Fratii Grimm (germana: Gebrüder Grimm), Jacob (1785–1863) si Wilhelm Grimm (1786–1859), au fost folcloristi, lingvisti, filologi, doctori in drept, cunoscuti in toata lumea pentru colectia de basme publicata in doua volume, care contine, printre altele, Alba ca zapada, Croitorasul cel viteaz, Cenusareasa, Scufita rosie si Hansel si Gretel (primul volum a aparut in 1812, iar al doilea volum in1814).  Povestile scrise de cei doi frati au incantat copilaria multor generatii, devenind pretexte cuceritoare pentru diverse ecranizari si dramatizari. Fratii Grimm si-au adus contributia la formarea limbii germane, in special prin dictionarul Deutsches Wörterbuch (Cartea cu cuvinte germane) pe care l-au scris impreuna si prin prima carte de fonetica/fonologie a limbii germane, Legea lui Grimm, scrisa doar de Jacob. Dictionarul Fratilor Grimm avea 33 de volume si cantarea 84 kg. Sursa foto si info: wikipedia.org

Laura Mihaileasa si Simona Ionescu