Dreptul Uniunii Europene. Jurisprudenta si legislatie

- +
Cod Produs: 9786065913400 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download

Prezentul curs universitar, grefat pe cercetarea doctorala publicata anterior, surprinde o parte din evoluţia şi actualitatea dreptului Uniunii Europene. Am încercat să sistematizăm principalele instituţii şi concepte ale dreptului unional, în special am pus accentul pe rolul Curţii de Justiţie a Uniunii Europene făcând trimitere la jurisprudenţa pertinentă. Am utilizat o mică parte din bibliografia dedicată dreptului Uniunii, încercând să elaborăm o introducere minimală în acest domeniu.

Lista bibliografică conţine lucrări care trebuie consultate ca intrumente de lucru în materie şi care ar trebui avute în vedere în orice lucrare de cercetare ştiinţifică.

Anul 2011 a reprezentat pentru dreptul Uniunii  Europene al doilea an scurs de la intrarea în vigoare a Tratatului de Lisabona, dar şi momentul în care recentul document şi-a dovedit limitele faţă de evoluţiile economice (criza economică şi financiară), dar şi politice. Reuniunile Consiliului European de la finalul anului 2011 au fost  marcat de discutiile privind refomarea „constituţională” a Uniunii Europene, prin modificarea Tratatului de la Lisabona. Şi aceasta într-un context în care în anul 2010 se susţinea uneori că tratatul a fost încheiat pentru a rămâne nemodificat (în esenţă) într-un orizont temporal mai mare.

• Dreptul Uniunii Europene. Jurisprudenta si legislatie

Daniel-Mihail Sandru

Profesor universitar la Universitatea din Bucuresti, Universitatea Crestina „Dimitrie Cantemir”.  A fondat si coordoneaza Centrul de Studii de Drept European al Institutului de Cercetari Juridice „Acad. Andrei Radulescu” al Academiei Române. Judecator ad hoc la Curtea Europeana a Drepturilor Omului si arbitru la Curtea de Arbitraj Comercial International de pe lânga Camera de Comert si Industrie a României. Presedinte al Societatii de Stiinte Juridice si al Asociatiei Române de Drept si Afaceri Europene. Redactor sef al Revistei române de drept european (Wolters Kluwer). Poate fi contactat la adresa mihai.sandru@csde.ro; pagina web: www.mihaisandru.ro.